Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

İhracatçıdan İstikrar Mesajı Geldi

İhracatçılar binlerce mektupla yabancılara mesaj verecek, "Tüm kurumlarımız iş başındadır, çalışmaktadır" dedi.

yapı.com.tr
İhracatçıdan İstikrar Mesajı Geldi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve 65 bin ihracatçının bağlı olduğu ihracatçı birlikleri, millet iradesine ve demokrasiye yönelik yapılan darbe girişimine karşı ortak tavır sergiledi. Dünya'dan Mehmet Filoğlu'nun haberine göre, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ev sahipliğinde ve TİM’e bağlı 60 ihracatçı birlik başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, darbe girişimi ve FETÖ lanetlendi.

65 bin ihracatçının her şeye 14 Temmuz’da kaldığı yerden ama daha fazla gayretle devam ettiklerini söyleyen Büyükekşi şöyle devam etti: “Milletimizin sağladığı birlik ve beraberlik kendisini ekonomide de, ihracatta da gösterecektir. İş dünyası ileriye bakarak yoluna sağlam adımlarla devam edecektir. İhracatçılarımız yurtdışındaki alıcılarına siparişlerini hiçbir şey olmamış gibi zamanında teslim edecektir. Geçen haftaya göre ihracatımız ilk 3 günde yüzde 33 artış göstermiştir. Önümüzdeki dönemde yine en önemli ticaret partnerimiz olan AB ile ikili siyasi ve ticari ilişkilerimizin aynı şekilde devam edecektir.”

"Bütün tedbirler alındı"

Büyükekşi’nin okuduğu ortak bildiride şu ifadeler kullanıldı: “Hükümetimiz, Merkez Bankası ve ilgili kuruluşlar tarafından finansal istikrarı sağlamaya yönelik bütün tedbirler alınmıştır. IMF, bu tedbirlerin alınmasını takdirle karşıladığını açıklamıştır. Benzer açıklamaları, Dünya Bankası ve OECD gibi uluslararası kuruluşlardan da bekliyoruz. Milletimizin sağladığı birlik ve beraberlik kendisini ekonomide de, ihracatta da gösterecektir. İş dünyası ileriye bakarak yoluna sağlam adımlarla devam edecektir.”

"S&P beklemeliydi"

Darbe girişimi sonrası işlerin normal şekilde sürdüğünün altını çizen Büyükekşi, “İlk günlerde bazı ortaklarımız siparişlerin zamanında yüklenip yüklenemediğini sordular. Biz de onlara güvence verdik ve öyle oldu. Ödemelerde ya da ithalatta da bir sorun olmadı” diye konuştu. Büyükekşi konuşmasında S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu indirmesini de değerlendirdi. Zamanlamanın doğru olmadığını söyleyen Büyükekşi, “Hükümetimiz tarafından ekonomik anlamda atılacak adımların beklenmesi gerekirdi” dedi.

"OHAL ekonomiyi etkilemeyecek"

Büyükekşi, OHAL uygulamasının ekonomi üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağını kaydederek şunları söyledi: “Bu karar, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde istikrarın ve güvenliğin hızlı bir şekilde yeniden tesis edilmesi adına alınmıştır. Benzer bir karar 8 aydır Fransa’da uygulanmıştır, 6 ay da uzatılmıştır. Bu süre zarfında hukukun üstünlüğünün ve demokratik hak ve özgürlüklerin devam edeceği Cumhurbaşkanımız tarafından altı çizilerek vurgulanmıştır. Ayrıca, ekonominin dinamiklerinde normal işleyişi bozacak herhangi bir değişim yaşanmayacağına olan inancımız tamdır. Zaten OHAL’in ilan edilenden daha kısa sürebileceğine yönelik açıklamalar bizi memnun etti.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihracatcidan-istikrar-mesaji-geldi_146698.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!