Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"OHAL Durumu Ekonominin İşleyişini Etkilemez"

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “OHAL’in bir tek hedefi var. O da paralel ihanet şebekesinin temizlenmesi. İşlerin, ekonominin işleyişi açısından en ufak farklı bir düşünce yok” dedi.

yapı.com.tr
"OHAL Durumu Ekonominin İşleyişini Etkilemez"

Milliyet'in haberine göre, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “OHAL ilanının bir tek hedefi var. O da paralel ihanet şebekesinin devletin bütün kurumlarından köklü bir şekilde temizlenmesi, Türk demokrasinin karşı karşıya olduğu uzun vadeli risklerin minimize edilmesine ilişkin süreçtir. Normal vatandaşlarımız müsterih olsun. Ekonominin normal işleyişi açısından, ticaret açısından en ufak farklı bir düşünce yok. Piyasa kurallarının dışına çıkmayacağız, piyasa bütün kurumlarıyla en güçlü şekilde işleyecek” dedi.  

"Şoklara hazırlıklıyız"

Çekirdek enflasyondaki düşüşün, darbe girişiminin ardından TL’deki zayıflık nedeniyle geçici olarak durabileceğini kaydeden Şimşek, şöyle konuştu: “Kurdaki şu anki seviyenin enflasyona etkisi gözardı edilebilir ama TL’deki değer kaybı sürerse yukarı yönlü risk yaratır. Cari açıkta zayıf turizm gelirleri yukarı yönlü, zayıf emtia fiyatları ise aşağı yönlü bir risk oluşturuyor. Şoklara karşı koymak için önemli ölçüde mali alanımız var. Ancak bu kısa ömürlü bir şok olduğundan ihtiyacımızın olacağını düşünmüyorum.”

Şimşek, Çin’de katılacağı G-20 toplantılarından döndükten sonra yatırımcılarla görüşmek için Avrupa, Asya ve Amerika’ya gideceklerini söyledi.

"İhracat olumsuz etkilenmeyecek"

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, OHAL kararından ihracat ve iş dünyasının olumsuz etkilenmeyeceğini ifade etti.
Zeybekci, tasarrufları artıracak teşviklerle yapısal reformların tam gaz devam edeceğini, OHAL kararından üretim, ihracat ve iş dünyasının olumsuz etkilenmeyeceğini söyledi.

Ekonomik özgürlükleri koruyan piyasa dostu politikaları hayata geçirmeye bundan sonra da devam edeceklerini söyleyen Zeybekci, “Alınan bu karar ekonomi alanındaki reformlarımızı engellemeyecek aksine daha da hızlandıracaktır” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ohal-durumu-ekonominin-isleyisini-etkilemez_146696.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!