Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

“İhracatçılar Yurtdışındaki İş Ortaklarıyla Güven Tazeleyecek”

Makine ihracatının Türkiye ortalamasının üzerindeki artışının sürdüğünü belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran, "Türkiye'nin istikrarına ve ekonomik potansiyeline zarar vermek isteyenlere verebileceğimiz en güzel cevap daha fazla üretmek ve uluslararası rekabette söz sahibi olmaktır.

yapi.com.tr
“İhracatçılar Yurtdışındaki İş Ortaklarıyla Güven Tazeleyecek”

Türkiye sanayiinin lokomotif sektörleri arasında yer alan makine sektörü ihracat odaklı büyümesini sürdürdü ve yılın ilk yarısında dış ticaret açığının azalmasına büyük katkı sağladı. Türkiye'nin toplam ihracatının azaldığı bu dönemde yurt dışındaki etkinliklerini sürdüren makineciler stratejik pazarları arasında üst sıralarda yer alan Rusya ile yılın ilk yarısında yaşanan sıkıntılardan etkilenmelerine rağmen, sektör tamamı itibarıyla toplamda 6,8 milyar dolar ihracata imza atarak yüzde 4,0'lük artış gerçekleştirdi.

Sektör Rusya ile yeniden canlanan ilişkilerden memnun

Sektörün ihracat artışında, Makine Tanıtım Grubu'nun hedef pazarlara dönük olarak sürdürdüğü çalışmalarının önemli bir payı olduğunu ifade eden Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran dünya ticaretindeki daralma ile Rusya pazarındaki sıkıntıları, yılın ilk yarısında dikkatle sürdürdükleri hedef odaklı pazar stratejisiyle aşmaya çalıştıklarını belirtti. Dalgakıran şunları söyledi, "Yılın ilk yarısında, Almanya'ya 1 milyar doların üzerinde makine satışı gerçekleştirdik. Dünyanın en güçlü ülkelerinden ABD yılın ilk yarısında Türk makinelerine 500 milyon dolar ödedi. Pazar payımızı devamlı artırdığımız bu iki ülkeye, son dönemde ikili ilişkilerimizin yeniden düzeldiği Rusya da eklendi. Yılın ikinci yarısında bu ülkeyle geliştireceğimiz ekonomik işbirliğinin, makine sektörünün ihracat artışını daha da yukarı taşıyacağını düşünüyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ihracatcilar-yurtdisindaki-is-ortaklariyla-guven-tazeleyecek-_146745.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!