Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Makine Kredileri Vergiden Muaf Olacak

Türkiye’de son dönemde yatırımlar zayıf seyrederken, Maliye Bakanlığı’ndan kötü gidişi durdurabilecek bir adım geldi.

yapi.com.tr
Makine Kredileri Vergiden Muaf Olacak

Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Resmi Gazete'de yayımlanan Gider Vergileri Genel Tebliği ile imalat sanayiinde kullanılmak üzere alınan makine ve teçhizatın finansmanı için kullanılan krediler banka ve sigorta muameleleri vergisinden istisna tutulacak. Son dönemde faiz düzeylerinin yatırım için uygun olmadığı eleştirisi yapılırken, bankacılık sektörü ek yüklerin maliyetleri yukarı çektiğini savunmuştu. Sanayi sicil belgesine sahip olmak şartıyla gerçek veya tüzel kişilik bünyesinde bulunan tüm sanayi işletmelerinin, imalat ve üretim faaliyetlerine ilişkin alacakları yeni makine ve teçhizatın finansmanı için kullandıkları krediler için istisnadan yararlanma koşulları belirlendi. Buna göre istisnadan yararlanılacak makinelerin mutlaka üretimde kullanılması gerekecek.

Maliye Bakanlığı’nın Gider Vergileri Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Sanayi Sicili Kanunu kapsamında sanayi sicil belgesini haiz sanayi işletmelerince münhasıran imalat sanayiinde kullanılmak üzere alınan makine ve teçhizatın finansmanı için bu işletmeler tarafından kullanılan krediler dolayısıyla lehe alınan paralar banka ve sigorta muameleleri vergisinden istisna tutulacak. Sanayi sicil belgesini haiz olmak koşuluyla gerçek veya tüzel kişilik bünyesinde faaliyette bulunan tüm sanayi işletmeleri, münhasıran imalat ve üretim faaliyetlerine ilişkin alacakları yeni makine ve teçhizatın finansmanı için kullandıkları krediler dolayısıyla istisnadan faydalanabilecek.

Demirbaşlar kapsam dışında

İstisnadan yararlanabilmek için makine ve teçhizatın münhasıran imalat ve üretim işlerinde kullanılabilecek mahiyette olması gerekecek. İmalat ve üretimle doğrudan ilgisi olmayan büro malzemeleri, demirbaşlar, trafik tescil kuruluşlarınca tescil edilen taşıt araçları makine ve teçhizat kapsamına girmeyecek. Sanayi işletmesinin faaliyet konusu bakımından imalat ve üretim işlerinin icrası için ayrılmaz nitelikte bulunan, imalatla ve üretimle doğrudan ilgisi olan iş makineleri dolayısıyla kullanılan krediler istisna kapsamında yer alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/makine-kredileri-vergiden-muaf-olacak_143925.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!