Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşte Salıpazarı’na Yapılacak Proje!

Doğuş Holding CEO’su Hüsnü Akhan’ın verdiği bilgilere göre Salıpazarı Limanı’nda yer alan Çinili Han, Paket Postanesi ve Denizcilik işletmeleri binası renove edilerek 5 yıldızlı otel olacak. Liman, kültür-sanat, yeme-içme, alışveriş ve ticaretin iç içe geçtiği, turistlerin yanı sıra İstanbul halkına da açık bir bölgeye dönüşecek.

yapi.com.tr
İşte Salıpazarı’na Yapılacak Proje!

Çok konuşulan ve tartışılan Salıpazarı Limanı projesi ile ilgili detaylar ortaya çıktı. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Doğuş Holding CEO’su Hüsnü Akhan bu ihaleyi 2005 yılındaki ihale ile kıyaslamanın yanlış olduğunu söylüyor. Akhan, “3 temel fark var. Kiralama 49 yıldan 30 yıla düştü. Emsal 2’den 1.5’A indirildi. Eski ihalede ilk 10 yılda ödeme sadece 36 milyon Euro idi. O ihalenin gerçek bedeli 230 milyon dolardı, biz 702 milyon dolar verdik” dedi.

3 binaya dokunamıyor

Tarihi limanda yer alan üç binanın şartnameye göre dokunulmaz olduğunu belirten Akhan, “Bunlar, Çinili Han, Paket Postanesi ve Denizcilik İşletmeleri Binası. Zaten birbirini tamamlayan bu binalara kıyamazsınız. Biz bu binaların dışını güçlendirip içini renove edebiliriz. Biz bu binaları 5 yıldızlı otele çevireceğiz” dedi.

İstanbul Modern kalacak

Hüsnü Akhan İstanbul Modern’in kullandığı antrepo ve Mimar Sinan Müzesi’nin, Denizcilik İşletmeleri tarafından uzun vadeli olarak kiralandığına da dikkat çekerek, “Bunlar bizim işleteceğimiz alanın içinde ama bizimle alakaları olmayacak. Ancak bu proje sonuçta yeme-içme mekanlarının, alıveriş alanlarının kültür ve sanatla iç içe olduğu bir alana dönüşecek” diye konuştu.

4 yıldızlı otel de olacak

Rıhtımda 15.5 metreyi geçemeyeceklerini belirten Akhan bu konuda şunları söyledi: “Bu rıhtımda 5 katın üstünde bina olmayacağı anlamına geliyor. Rıhtımın hemen arkasında ise 6 kata kadar iznimiz var. Bu bölgede bir antrepoyu yıkarak 4 yıldızlı otel inşa edeceğiz. Bu 5 yıldızlı otellerin çaprazına denk geliyor. Hem 5 yıldızlı otellerimiz hem de 4 yıldızlı otelimiz business otel olacak. Hüsnü Akhan bölgenin özelliğini de göz önüne alarak bazı antrepoları ofislere dönüştüreceklerini de söyledi.

Denizi dolduracak

Salıpazarı Limanı’nın 1.2 km’ye yakın rıhtımı bulunduğunu belirten Akhan denizin doldurulmasıyla 10 metrelik bir genişleme alanı olacağını söyledi. Bu alanın yürüyüşe müsait bir hale getirileceğini de belirten Akhan, “En önemlisi burası kruvaziye limanı. İki adet kruvaziye yanaşabilecek. Kruvaziye terminali ve Duty Free Shop da proje de yer alacak” şeklinde konuştu. Hüsnü Akhan,“Çok güzel bir meydan planlıyoruz. Bu meydanın etrafında kafeler ve alışveriş mağazaları yer alacak. Ayrıca projede denizle bütünleşen bistrolar, restaurantlar da yer alacak. Bizim hem yeme-içmede (Zuma, Nusr-Et, Kitchenette gibi) hem de perakende de çok önemli markalarımız var. Bu markaların limanda yer alacağını tahmin edersiniz. Ayrıca bizim dışımızdaki markalar da projede yer alacak. İstanbul, önemli markaların, ofislerin, kafelerin, restaurantların, turistlerin ve halkın iç içe yer alacağı önemli bir bölgeye kavuşacak” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-salipazarina-yapilacak-proje-_108776.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!