Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İki Yeni Çini Fırını Kalıntısı Daha Bulundu

Bursa’nın İznik İlçesi’nde sürdürülen arkeolojik kazıların bu yıl ki bölümünde iki yeni çini fırını kalıntısı bulundu. Uzmanlar, 14 ve 17’nci yüzyıllara ait olduğu tespit edilen fırınları ortaya çıkarabilmek için çalışma başlattı.

yapi.com.tr
İki Yeni Çini Fırını Kalıntısı Daha Bulundu

DHA'nın haberine göre, İznik’te temmuz ayında başlayan ve Eylül ayına kadar devam edecek kazı çalışmaları İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Belgin Demirsar Arlı başkanlığındaki uzman ve öğrencilerin oluşturduğu 15 kişilik tarafından yürütülüyor.

Arlı, Kazı çalışmalarını Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Üniversitesi’nin yürüttüğünü belirterek, çalışmalarda çini ve seramik teknolojilerini aydınlatmaya yönelik araştırmalar yapıldığını söyledi.

Çini fırınları kazılarının bu yılki çalışmalarının 2’nci Murat Hamamı'nın doğusunda yer alan kamulaştırılmış alanda devam ettiğini belirten Arlı, “Kazı alanına kuzeyden bitişik yaklaşık yarım dönümlük yeni bölümde çalışma başlattık. Kazılar sırasında 15’inci Yüzyıl dönemine ait olduğunu saptadığımız 2 yeni fırına ulaştık. Ortaya çıkarılacak olan yeni fırınlar, İznik Çiniciliği açısından büyük önem arz etmekte. Bu fırınlar, incelendikten sonra koruma altına alınacak" dedi.

İznik çini fırınlarının keşfedilişi

İznik Çini Fırınları, 1967 yılında İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oktay Aslanapa tarafından keşfedildi. 1994 yılından itibaren çalışmalar yine aynı bölüme ait öğretim üyesi Prof. Dr. Ara Altun başkanlığında, çeşitli bilim adamları ve öğrencilerin katılımıyla sürdürüldü. Son yıllarda bu çalışmalar Yrd. Doç. Dr. Belgin Demirsar Arlı’nın ekip başkanlığında sürdürülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iki-yeni-cini-firini-kalintisi-daha-bulundu_160826.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!