Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ölen İşçinin Ailesinden Torunlar'a Dava

Torun Center inşaatında meydana gelen asansör kazasında hayatını kaybeden kartonpiyer işçisi Murat Usta’nın ailesi, 820 bin TL’lik maddi ve manevi tazminat davası açtı.

yapi.com.tr
Ölen İşçinin Ailesinden Torunlar'a Dava

Hürriyet'ten Ayşegül Usta'nın haberine göre, İstanbul Mecidiyeköy’de Torun Center’da meydana gelen asansör kazasında hayatını kaybeden kartonpiyer işçisi Murat Usta’nın ailesi İstanbul 4’üncü İş Mahkemesi’ne başvurarak Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ, Torunlar Yapı Sanayi ve Ticaret AŞ, Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ ile dekorasyon işlerini yapan Nur Yapı ve Dekorasyon İnşaat Sanayi Tic. Ltd. Şti.’ye toplam 820 bin TL’lik maddi ve manevi tazminat davası açtı. Usta ailesinin avukatları Erdoğan İnan ve Erol Doğan aracılığı ile mahkemeye verilen dilekçede davalıların UYAP ortamında gayrimenkul ve araç bilgilerinin sorgulanarak adlarına kayıtlı gayrimenkul ve araçlar üzerine 3’üncü şahıslara devirlerinin önlenmesi yönünde ihtiyati tedbir kararı verilmesi de talep edildi.

Alt işverene bağlıydı

Usta ailesinin avukatları tarafından İstanbul 4’üncü İş Mahkemesi’ne verilen dilekçede Murat Usta’nın Torunlar Gyo-Torun Yapı-Torunlar Gıda Proje Ortaklığına ait inşaatta alt işverene bağlı kartonpiyer işçisi olarak 2 bin 100 TL net ücret ile çalıştığı 06 Eylül 2014’de meydana gelen iş kazasında hayatını kaybettiği belirtildi.

Ölenler kusursuz bulundu

Olaya ilişkin devam eden soruşturma kapsamında yaptırılan bilirkişi raporu ve SGK tarafından yapılan iş kazası tahkikat raporunda Murat Usta ile kazada hayatını kaybeden diğer işçilerin hiçbir kusurunun bulunmadığı, iş kazasının meydana gelmesinde tamamen davalıların kusurlu olduğunun tespit edildiğine dikkat çekilen dilekçede şu görüşlere yer verildi: ”Söz konusu kaza, işverenin iş güvenliği ve işçi sağlığına ilişkin yükümlülüklerine aykırı davranmasından kaynaklanmıştır. Müteveffanın eşi Ayşe, babası Dursun, annesi Gülüşen herhangi bir işte çalışmayıp müteveffanın desteğinden başka gelirleri bulunmamaktadır. Bu kaza neticesinde tek geçim kaynakları olan müteveffanın desteğinden de yoksun kalmışlardır. Davaya konu kaza, davalıların daha fazla para kazanma hırsı ile iş güvenliği yükümlülüklerini ve insan hayatını hiçe sayarak, maksimum karı amaç edinmeleri nedeni ile meydana gelmiştir.

Çocuğunu babasız dünyaya getirecek

Kazanın acı ve yürek yakan özelliklerinin yanı sıra müvekkilim Ayşe’nin 8 aylık hamile olması, henüz 24 yaşında eşini kaybetmiş olması, çocuğunu babasız dünyaya getirecek olması da müvekkilimin manevi ıstırabını, acısını daha da derinleştirmiştir. Vefat ile birlikte Müvekkilimin yaşadığı derin acı ve ızdırap, hamilelik sürecini zorlaştırmış, düşük tehdidi ortaya çıkarmış, cenin ve anne için hayati riskler oluşmuş ve hali hazırda da söz konusu riskler devam etmektedir.

Ruh sağlıkları bozuldu

Tüm müvekkillerimin, iş cinayeti dolayısıyla ruh sağlıkları onarılmayacak şekilde bozulmuş olup yaşanan travmanın etkileri ömür boyu sürecektir. Belirtilen nedenlerle, müvekkiller için maddi ve manevi tazminat isteme, ekonomik durumlarının zorunlu ihtiyaçlarını dahi gideremeyecek durumda olması sebebi ile de adli yardım talep etme zarureti hâsıl olmuştur.”

Kim ne kadar tazminat istedi

İstanbul 4’üncü İş Mahkemesi’ne verilen dava dilekçesinde Murat Usta’nın eşi Ayşe Usta adına 350 bin, annesi Gülüşan Usta ve babası Dursun Usta 160’şar bin TL, kardeşleri Emine Yılmaz, Tuğba Üstün ve Arzu Düdükçü adına ise 50’şer bin TL tazminatun iş kazasının meydana geldiği tarihten itibaren yasal faizi ile ödenmesi istendi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/olen-iscinin-ailesinden-torunlara-dava_125262.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!