Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İkiz Kulelerin Yangın Yalıtım Malzemeleri Sorgulanıyor

New York'da düzenlenen İkiz Kulelerin çöküşü ile ilgili bir panelde, çöküşün baş sorumlusunun yangın yalıtım malzemeleri olduğu belirtildi. Her iki ku

Yapı Worldew York'da düzenlenen İkiz Kulelerin çöküşü ile ilgili bir panelde, çöküşün baş sorumlusunun yangın yalıtım malzemeleri olduğu belirtildi. Her iki kulenin de yangın yalıtım malzemelerinin iki saat süren böyle bir yangına dayanacak kalınlıkta olmadığı belirtilen panlede, yetkililer daha detaylı bir soruşturma yapmaya davet edildi...


28.06.2002- ABD Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) tarafından 24 Haziran günü New York'da düzenlenen İkiz Kulelerin çöküşü ile ilgili bir panelde, çöküşün baş sorumlusunun yangın yalıtım malzemeleri olduğu belirtildi.

Washington Post'da yeralan habere göre, Kulelerdeki yangın koruma sistemlerini inceleyen Maryland Üniversitesi Yangından Korunma Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.James G.Quintiere, her iki kulenin de yangın yalıtım malzemelerinin iki saat süren böyle bir yangına dayanacak kalınlıkta olmadığını söyledi. Bu süre özellikle üst kattakilerin kaçışına imkan verecek en az süre olarak gösteriliyor.

3.81 cm (1 1/2-inç) kalınlıkta olan kuzey kule 104 dakika dayanırken, 1.91 cm (3/4-inç) kalınlıkta olan güney kulenin çöküşü sadece 56 dakika sürmüştü.

40'ın üzerinde mimar, mühendis ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının desteklediği panelde konuşmacılar, yetkilileri soruşturmayı hızlandırmaya ve yangın yalıtım malzemeleri üzerine detaylı inceleme yapmaya çağırdılar.

Panelde konuşan bina felaketleri üzerine uzman bir mimar Roger G.Morse, yangın yalıtım kontrollerinin bina tamamlandıktan sonra yapılması gerektiğinin altını çizdi. Morse'a göre inşaatın tamamlanma aşamasında bu yalıtımın büyük bölümü hasar görüyor. Dünya Ticaret Merkezi'nde de asbest'in doğru uygulanmadığını belirten Morse, 78.kata kadar olan kaplamının soyulduğunu söylüyor.

Federal kanunlar değiştiğinden ve uygulanması yasaklandığından 78.katın üzerine asbest uygulaması yapılmamış. Bu nedenle daha üst katlarda asbest içermeyen ama o kadar da dayanıklı olmayan başka bir malzeme kullanılmış. Morse, bu sorunun Dünya Ticaret Merkezi'ne özel olmadığının hemen her yerde aynı soruna rastlanabileceğinin de altını çizdi.

New York City itfaiye müdür Vincent Dunn ise konuşmasında daha genel konulara özellikle de sprey şeklinde uygulanan yangın yalıtım malzemelerinin yetersizliğine verdi. Dunn'a göre gördüğü yanmış binaların çoğunda yangın sonrası bu sprey uuygulamanın izine bile rastlayamamış.

Saldırıda hayatlarını kaybedenlerin yakınları ise sonunda birilerinin konuya eğilmesinden ötürü biraz rahatlamış gözüktüler. Özellikle seçilmiş yöneticilerin bu dokuz ay boyunca süren suskunluğu yakınılan konuların başında geldi.

NIST hayatlarını kaybedenlerin yakınlarının ana şikayet konularını incelemek üzere 24 ay süreli bir araştırma başlattı. Aileler özellikle FEMA'nın 30 Nisan'da açıkladığı raporu eleştiriyorlar ve saldırıdan kurtulanların ifadelerine burada yer verilmediğini belirtiyorlar.

NIST çöküşün hemen öncesinde kurtulanlarla görüşüp, içeride kalanların son telefon konuşmalarını inceleyecek detaylı bir araştırma planlıyor.

Aileler yaşadıkları acıları başkalarının bir daha yaşamamasını ve ölen 3000 kişinin en azından boşu boşuna ölmüş olmamasını istiyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikiz-kulelerin-yangin-yalitim-malzemeleri-sorgulaniyor_908.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!