Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İkiz Kulelerin Yerine Gaudi’nin Projesi Yapılabilir

İspanyol mimar Antoni Gaudi’nin 95 yıl önce bu kent için tasarladığı rokete benzer bir gökdelen projesi, Dünya Ticaret Merkezi arazisi için yeniden

NTV-MSNBC
İkiz Kulelerin Yerine Gaudi’nin Projesi Yapılabilir

b>İspanyol mimar Antoni Gaudi’nin 95 yıl önce bu kent için tasarladığı rokete benzer bir gökdelen projesi, Dünya Ticaret Merkezi arazisi için yeniden gündeme geldi.
Devrim niteliğindeki tasarımlarıyla 1900’lerin başında İspanya’nın Barselona kentinin çehresini değiştiren Gaudi’nin 1908’de New York’ta bir otel için çizdiği proje, geçen ay kamuoyuna sunulan ancak beğeni toplamayan 6 yeni plana karşı alternatif olarak gösteriliyor.
Gaudi’nin neden hayata geçirilmediği bilinmeyen projesine ikinci bir şans verilmesini isteyen Amerikalı mimar ve sanat tarihçisi grubunun lideri Bostonlu mimar Paul Laffoley, “Bunun geçmişte varolan bir şeyin dirilmesi gibi bir şey olduğunu” söyleyerek, Gaudi’nin projesindeki çelik ve betondan oluşan rokete benzer gökdelenin 320 metre yüksekliğinde olduğunu belirtti. Laffoley, Gaudi’nin projesinde yer alan 3000 yılına kadar görev yapacak Amerikan başkanları için ayrılan özel bölümün terör saldırılarında ölenler için bir anma salonu olarak kullanılabileceğini kaydederek, Gaudi’nin tasarımının Dünya Ticaret Merkezi arazisine ne inşa edileceği tartışmalarını kesebilecek ideal proje olduğunu savundu.
Açık olarak hiçbir mimari kategoriye dahil edilmeyen, ancak 20. Yüzyıl’ın başında Barselona ekolünün başını çektiği modernist akıma dahil edilebilecek Antoni Gaudi’nin 95 yıl önce tasarladığı proje, 23 Ocak’ta New York’ta düzenlenecek bir panelde tartışılacak ve kamuoyuna tanıtılacak.
Barselona kenti, geçen yılı, ünlü mimarın doğumunun 150. yılı dolayısıyla Gaudi Yılı olarak kutlamıştı.
Antoni Gaudi, 1926’da bir belediye otobüsünün altında kalarak ölmüştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikiz-kulelerin-yerine-gaudinin-projesi-yapilabilir_3137.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!