Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İkizdere’den Sonra Kalkandere’de de Taş Ocağı Tehdidi

Rize Kalkandere’de ormanlık alana kurulacak taş ocağı için ‘ÇED gerekli değil’ kararı verildi. Yaşam savunucuları ve bölge halkı "İkizdere’den sonra Kalkandere’de bir taş ocağı açılma ihtimaline izin vermeyeceğiz" dedi.

yapi.com.tr
İkizdere’den Sonra Kalkandere’de de Taş Ocağı Tehdidi

Rize Kalkandere ilçesi Ünalan Mahallesi’nde bulunan ormanlık alanda kurulmak istenen taş ocağı için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından “ÇED gerekli değil” kararı verilmesi tepkilere neden oldu. Taş ocağının çalışma sahasında tarım alanları bulunması dikkat çekti.

BirGün’de yer alan MA kaynaklı habere göre; Kalkandere’deki ormanlık alana Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü 22’inci Bölge Müdürlüğü tarafından açılmak istenen andezit-bazalt ocağı için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değil" kararı verildi.

Taşlıdere Vadisi 7’nci kısım inşaatında kullanılmak üzere kaya çıkarılacak olan taş ocağı 6,62 hektar büyüklüğünde bir alanı kapsıyor. Taş ocağı Kalkandere ilçe merkezine 5,4 kilometre, Ünalan Mahallesine 1,4 kilometre uzaklıkta bulunurken, sahaya en yakın hane ise sadece 250 metre uzaklıkta. Yıllık 250 bin ton üretim yapılması taş ocağı planlanan saha, patlatmalı açık ocak işletmeciliği ile çalıştırılacak.

‘Mücadeleyi örgütlemeliyiz’
İkizdere Çevre Derneği Basın Sözcüsü Asuman Fazlıoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"İkizdere’den sonra Kalkandere’de bir taş ocağı açılma ihtimaline izin vermeyeceğiz. İkizdere’de zararı anlattık, bunun üzerine Kalkandere’de böyle bir girişimin olması bizi çok şaşırttı. Siyanürlü altın madenlerine ruhsat verilebiliyor. Bu ülke bir yıkım ve işgal altında. Çevreci mücadeleyi örgütlemek zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Taş ocağı madeni açılırsa ağaçlar, dereler bundan etkilenir. Taş ocağı gibi faaliyetlerin yapılması ciddi bir cinayet. Büyük tepkiyle karşılanacaktır. Bu katliamları durduracağız, yıkmak istedikleri yerleri ağaçlandıracağız. ÇED için de 25 hektar oyunu yapıyorlar. Kanunun arkasından dolaşıyorlar. Yasalar yıkım yapan firmalar için çalışıyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/ikizdereden-sonra-kalkanderede-de-tas-ocagi-tehdidi_202007.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!