Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Metroya Binin
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İklim Önlemlerine Polonya Engeli

Avrupa Birliği, sera etkisi yaratan gazları azaltarak küresel ısınmanın önüne geçmek ve bu konuda öncü olmak istiyor. Ancak hazırlanan eylem planına Polonya’dan itiraz var. Avrupa Birliği'nin küresel ısınmanın önüne geçmek için hazırladığı eylem planı Polonya'nın itirazına takıldı.

yapi.com.tr
İklim Önlemlerine Polonya Engeli

Avrupa Birliği, sera etkisi yaratan gazları azaltarak küresel ısınmanın önüne geçmek ve bu konuda öncü olmak istiyor. Ancak hazırlanan eylem planına Polonya’dan itiraz var. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Brüksel'de Cuma günü bir araya gelen Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin çevre bakanları, atmosferde sera etkisine yol açan gazların azaltılması için hazırlanan eylem planını ele aldı. Plan, atmosferde sera etkisine yol açan karbondioksit salınımının 2050 yılına kadar 1990 yılındaki seviyeye kıyasla yüzde 80 ilâ 95 oranında azaltılmasını öngörüyordu. Bu yönde planlanan ek önlemlerle de atmosferdeki ısı artışının bu süre içinde en fazla 2 santigrat derece ile sınırlandırılması hedefleniyordu.

Ancak Varşova'daki yönetim, Polonya'daki elektrik üretiminin yüzde 95'inin çevreye zararlı kömür yakıtlı santrallerden elde edilmesi ve bu nedenle karbondioksit salınımının yüzde 90 oranında azaltılmasının kendileri için gerçekçi olmadığı gerekçesiyle plana itiraz etti.

"İklim politikasının sonu gelmedi"

Polonya'nın itirazı Brüksel'de tepkilere neden olurken, AB'nin iklimden sorumlu komiseri Connie Hedegaard ise Polonya'nın destek vermemesinin AB'nin iklim politikasında sona geldiği anlamı taşımadığını belirtti. Hedegaard, “27 ülke de aynı tutum içinde olsaydı, elbette daha iyi olurdu. Ama bizler 26 ülke ile yola devam etmek istiyoruz” şeklinde konuştu. Polonya Çevre Bakanı Marcin Korolec ise şu anda küresel ısınma için alınan önlemlerin zaten yeterince zorlu bir süreç olduğunu belirterek, ülkesinin bu konudaki tutumunu savundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-onlemlerine-polonya-engeli_91130.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!