Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Küresel Isınma ABD Ekonomisi için Bir Tehdit mi?

Risky Business adlı kuruluşun yayımladığı rapora göre, ABD’nin doğu kıyısında bulunan milyonlarca ev ve iş yeri, küresel ısınma nedeniyle gelecek 15 yıl içinde sular altında kalabilir. Rapor, söz konusu dönemde ABD'nin yıllık 2 ila 3,5 milyar dolar değerinde gayrimenkul kaybına uğrayabileceğine işaret ediyor.

yapi.com.tr / AA
Küresel Isınma ABD Ekonomisi için Bir Tehdit mi?

Küresel ısınmanın Amerikan ekonomisi üzerindeki etkilerini araştıran Risky Business adlı kar amacı gütmeyen kuruluş, bu konudaki tehlikenin 25 yıl içinde ciddi boyutlara ulaşacağına dikkat çeken raporunu yayımladı. Raporda, ABD’nin doğu kıyısında yer alan birçok gayrimenkul ve iş yerinin, deniz seviyesinin yükselmesi, kasırgalardaki artış nedeniyle büyük tehdit altında olduğuna işaret ederek; küresel ısınma konusunda yeterli adım atılmazsa ABD'nin 15 yıl içinde yıllık 2 ila 3,5 milyar dolar değerinde gayrimenkul kaybına uğrayabileceği vurgulandı.

Bu noktada ABD kıyılarında, 2050 yılına kadar, toplamda 66-106 milyar dolar değerindeki kıyılarda bulunan gayrimenkullerin su altında kalacağı öngörülen raporda; tarım ve enerji sektörlerinin de küresel ısınmanın olumsuz etkilerine maruz kalacağı belirtildi. Raporda, özellikle aşırı sıcaklar nedeniyle iş kayıpları, düşük verimlilik, sağlık sorunları ve artan enerji kullanımının ortaya çıkabileceği aktarıldı.

Raporda, küresel ısınmaya karşı önlem alınmaması halinde, uzun vadede yılın bazı dönemlerinde sıcaklığın insan vücudunun kaldıramayacağı seviyelere çıkabileceği de ifade edildi. Kayıpların telafi edilemeyecek düzeye ulaşabileceği konusunda uyarılarda bulunulan raporda, gerekli önlemlerin,  politikacılar ve özel şirketler tarafından vakit geçirilmeden alınması gerektiğinin altı çizildi.

Raporun destekçilerinden eski Hazine bakanları Cumhuriyetçi Henry Paulson ve Demokrat Robert Rubin, konuyla ilgili açıklamalarında, sera gazı etkilerine karşı fiyat kontrollerini desteklediklerini belirtti ve küresel ısınma noktasında alınabilecek önlemleri artırmak için çalışacaklarının sözünü verdi. Rubin, ayrıca küresel ısınmanın insanlığın varoluşunu tehdit etmeye başladığına inandığını söyledi.

Birçok Cumhuriyetçi ve Demokrat'ın desteklediği Risky Business’ın söz konusu raporunun, son yılların en kapsamlı araştırması olduğu belirtiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/kuresel-isinma-abd-ekonomisi-icin-bir-tehdit-mi_121841.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!