Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İklim Zirvesi'nde 38 Ülkeden Jeortermal Enerji İttifakı

Birleşmiş Millletler (BM) İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP21)'na katılan 38 ülkenin, küresel jeotermal enerjinin payını artırmak için Küresel Jeotermal İttifakı'nı kurduğu açıklandı.

yapı.com.tr/AA
İklim Zirvesi'nde 38 Ülkeden Jeortermal Enerji İttifakı

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'ndan (IRENA) yapılan yazılı açıklamada, jeortermal ittifakı ile 38 ülke ve 20'den fazla sektör temsilcisinin, enerji üretiminde jeotermal enerjinin payının arttırılmasını hedeflediği belirtildi.

Yaklaşık 90 ülkenin jeotermal enerjisini geliştirme potansiyelinin bulunduğunun altı çizilen açıklamada, bu alanda sadece 13 gigavat civarında kurulu güç olduğuna işaret edildi. Söz konusu ittifak ile jeotermal enerjiden elektrik üretimi yüzde 500 oranında arttırılmasının planlandığı vurgulanan açıklamada, ısıtmada kullanımın ise yüzde 200'lere çıkarılma hedefi yer aldı.

Jeotermal yatırımlarında en büyük engelin, teknolojik yetersizlik ve diğer alternatif kaynaklara göre daha az tercih edilmesi olarak gösterildiği açıklamada, diğer zorluklar arasında ise yüzeye yakın yerlerdeki jeofiziksel çalışmaların ve jeotermal yatakların keşfi için sondajların maliyetlerinin ilk etapta yüksek olmasının geldiği ifade edildi.

Jeotermal kaynağın bulunması ve işletmeye alınmasının, elektrik üretimini ucuzlatabileceğine değinilen açıklamada, Paris'te kurulan Küresel Jeotermal İttifakı ile bu sorunların çözümünde işbirliğine gidilebileceği vurgulandı.

IRENA Direktörü Adnan Z. Amin ise jeotermal enerji sayesinde iklim değişikliğinin azaltılması yönündeki potansiyelin yüksek olduğuna dikkati çekti.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/iklim-zirvesinde-38-ulkeden-jeortermal-enerji-ittifaki_138688.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!