Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ilıcak: Ataport için 2 Bin İmza Topladık

Renaissance İnşaat Grubu Başkanı Erman Ilıcak 49 yıllığına kiralama yoluyla aldıkları Ataport projesinin izinleri için yaklaşık 2 bin imza topladıklarını, bundan sonra sadece kendilerinin satın aldığı arsalarda yatırım yapacaklarını söyledi. Ilıcak, Rusya'nın ikinci büyük kenti olan St. Petersburg'da inşa ettiği ilk otellerinin işletmesinin Crowne

yapi.com.tr / AA
Ilıcak: Ataport için 2 Bin İmza Topladık

Renaissance İnşaat Grubu Başkanı Erman Ilıcak 49 yıllığına kiralama yoluyla aldıkları Ataport projesinin izinleri için yaklaşık 2 bin imza topladıklarını, bundan sonra sadece kendilerinin satın aldığı arsalarda yatırım yapacaklarını söyledi. Ilıcak, Rusya'nın ikinci büyük kenti olan St. Petersburg'da inşa ettiği ilk otellerinin işletmesinin Crowne Plaza'ya devri için düzenlenen imza töreninin ardından Türkiye'deki çeşitli basın kuruluşların Moskova temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin sorusu üzerine Türkiye'deki Ataport projesinde büyük zorluklarla karşılaştıklarını ifade eden Ilıcak, "Aldığımız izinler iptal edildi. Daha çok Odalar... Mesela Mimarlar Odası, Şehir Planlamacılarının itirazıyla çok uzun mahkemeler başladı. 4 yıllık bir sürecin içine girdik. Süreç sonra bizim lehimize sonuçlandı ama 4 senemiz geçti. Tabii büyük projeler için böyle bir süreç gerekiyor" dedi. Ilıcak, Ataport'un İstanbul?un ortasında denizin doldurulmasıyla yapılacak büyük bir adayı oluşturduğunu belirterek, "Bu iş bizi çok zorladı. Böyle büyük projelerin böyle büyük sancıları oluyor. Ben bunu bilmiyordum. Böyle bir sürecin bizi beklediğini bilmiyordum" diye konuştu. Ataport projesinin kendilerinin daha önce hazırladığından çok farklı bir noktaya geldiğini kaydeden Ilıcak, "Proje sonuçta çok değişti ama yakında başlayacağız. Projeye 2011 yılında başlayacağız. Yeni haliyle büyüklüğü aynı ama kat yükseklikleri değişti. Bazı sınırlamalar geldi" dedi.
    
"Değişiklikler projenin lehine"
    
Getirilen sınırlamaların ve yapılan değişikliklerin projelerin lehine olduğunu ifade eden Ilıcak, "Proje daha güzelleşti. Anıtlar Kurulu'nun sınırlamalarıyla İstanbul?a daha yakışır bir proje oldu" şeklinde konuştu. Anıtlar Kurulunda son derece değerli kişilerin bulunduğunu söyleyen Erman Ilıcak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Mesela bazen (Türkiye nasıl böyle ayakta duruyor) diye soruyoruz ama arkada bilmediğimiz böyle çok değerli insanlar var. Bunlar tamamen cumhuriyete, bunun değerlerine inanmış çok sağlam insanlar. Tabi biz bunları da bilmiyorduk. Bu süreçten geçerken bunu da öğrendik. O insanların fikirlerini değiştirmek mümkün değil. O insanların doğru bildiği neyse onu değiştirmeniz mümkün değil. Bu insanlar aslında sistemin en büyük bekçileri."

Projenin Anıtlar Kurulunun müdahaleleri ve sınırlamaları sayesinde daha da şekillendiğini vurgulayan Ilıcak, şunları kaydetti:

"Bize (bir yıl içinde projeyi yapacaksın, inşaat ruhsatını alacaksın ve işe başlayacaksın) dediler. Ama inşaat izni için 2 bin yerden izin alacaksın. İmar için 2 bin tane imza gerekiyor. 17 bakanlığa gideceksin oradan geçecek belediye gideceksin, oradan büyüksehire gideceksin. Öyle kolay süreçler değil. Çok acele bir proje yaptık. Dünyadaki benzer örneklerine bakarak güzel şeyler yapmaya çalıştık. Ondan sonra Anıtlar Kuruluna tosladık. Sonuçta bu gerçek olan şu: Bu yanlış işi Allah'tan yapmadık. O müdahaleyle daha farklı daha güzel bir yere geldi proje. Bize iyi oldu. Dedikodu da çok oldu. Bizi de çok yıprattı. O yüzden bundan sonra sadece kendi satın aldığımız arsalar üzerine böyle şeyler yapacağız. Bir daha böyle bir proje niyetimiz yok. 2 bin küsur imza aldık ve bunları bir yıl içinde aldık. Proje yaklaşık 1,5 milyar dolara mal olacak. Zeytinburnu Port adını Ataport olarak değiştirdik. İstanbul?un siluetini değiştiriyorsun ve bunda acele etmemek gerekiyor."
    

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
ETİKETLER: proje kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/ilicak-ataport-icin-2-bin-imza-topladik_82957.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!