Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İliç’i Denetleyen Şirket Akkuyu’da

Erzincan İliç’te felaketin yaşandığı madeni denetleyen şirket, Akkuyu’da da çalışıyor. Şirket, zemininde çatlaklar meydana gelen Akkuyu’da ‘nükleer metotla dolgu sıkıştırma kontrolleri’ yapıyor.

yapi.com.tr
İliç’i Denetleyen Şirket Akkuyu’da (Fotoğraf: AA)

Erzincan İliç’te 9 kişiye mezar olan maden ocağını denetleyen ve aynı zamanda şirketle birlikte çalışan Ore Mineral’ın Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde de kontrol ile denetim işi yaptığı ortaya çıktı. Şirket, kendi sitesinde yer alan bilgilere göre, zemin çatlaklıklarıyla sık sık gündeme gelen Akkuyu NGS’de ‘nükleer metotla dolgu sıkıştırma kontrolleri’ yapıyor.

BirGün’den Gökay Başcan’ın haberine göre; Anagold Madencilik’e ait Çöpler Altın Madeni’nde 13 Şubat’ta meydana felakette 100 milyon metreküp büyülüğündeki liç yığınında çökme meydana geldi. Tehlikeli kimyasallarla karışmış olan liç yığının altında 9 işçi kaldı. İşçilere ulaşılamadı. TMMOB gibi birçok kurumun itiraz ve açılan davalarına rağmen faaliyetlerini sürdüren madende denetimsizlik konusu yeniden gündeme geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz’ın paylaştığı belgelerde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adına madendeki denetimlerin Ore Mineral Sondaj Mühendislik adlı şirketin yaptığı ortaya çıktı. Ayrıca şirket, 2009’dan bu yana madenin sahibi Anagold firması ile çalışıyor. Yani Bakanlık, Anagold’u kendisiyle çalışan şirkete denetim yaptırmış. Ancak bu yöntemi kullanan sadece Anagold değil, ülkede sistem tam olarak böyle çalışıyor. Çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporları, denetimler ve birçok faaliyet özel şirketler tarafından yapılıyor.

Özel şirketlerin inisiyatifinde
İliç’teki şirket bu kez ülkenin en büyük ve en tehlikeli projesi Akkuyu NGS’de karşımıza çıkıyor. Kamunun denetimden uzak inşa edilen ve faaliyete geçiş tarihi sürekli uzayan nükleer santral inşaatında 2019 yılında yaşan zemin çatlakları büyük endişeye neden olmuştu. Çatlaklara ilişkin resmi kurumlardan yalanlama gelmezken, Akkuyu AŞ, yaptığı açıklamada sadece denetimlerin sıkı yapıldığını söylemekle yetinmişti. Sorunların bitmediği Akkuyu inşaatında İliç’teki felakettin sorumlusu şirketi denetleyen ve beraber çalışan Ore Mineral Sondaj İnşaat Mühendislik Sanayi ve Ticaret LTD’nin de çalıştığı ortaya çıktı. Şirket, projede ‘nükleer metotla dolgu sıkıştırma kontrolleri’ yapıyor.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilici-denetleyen-sirket-akkuyuda_202052.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!