Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İlk ‘Özel Otoyol’ İhaleye Çıkıyor

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yollarını yıl sonuna kadar Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle ihale etmeyi planladıklarını belirterek, “İhale hazırlık çalışmaları tamamlandı. Hazine Müsteşarlığının uygun görüşünün ardından temmuz ayında ilana çıkacağız” dedi.

yapı.com.tr
İlk ‘Özel Otoyol’ İhaleye Çıkıyor

Yolun tamamlanmasının ardından Türkiye’de ilk kez bir otoyolun özel şirket tarafından işletileceğini bildiren Turhan, “Bu yoldan geçiş ücreti, araçların cinsine, sınıfına ve mesafesine göre belirleyeceğimiz tavan fiyata göre şirket tarafından tespit edilecek. Tavan fiyat, her yıl değişen şartlara göre  güncellenecek” diye konuştu.

İnşaat 3 yılı aşarsa ceza var

Hürriyet'in haberine göre, Turhan, “Öngördüğümüz inşaat süresi işin başlangıcından sonra üç yıl. Müteahhit, erken tamamlarsa bu onun avantajı oluyor. Yapım artı işletme süresini yarıştırıyoruz. Ama üç yıldan sonraya kalırsa cezai müeyyidemiz oluyor” dedi. Bayramlarda ve özel günlerde ücretsiz geçişe yönelik maddenin şartnamede yer alacağını da ifade eden Turhan, “Ancak bir bağlayıcılığı olmayacak. İdare isterse bayramlarda veya bazı özel günlerde yolları ücretsiz kullandırabilir. Yolları başka amaçla kullanabilir. Örneğin İstanbul’da Avrasya maratonu yapıyoruz. İdare bu yetkiye bu yollarda sahip olacak” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ilk-ozel-otoyol-ihaleye-cikiyor_121988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!