Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmalat PMI Ekimde Yükseldi

İSO Türkiye İmalat PMI endeksi, ekimde 49,8’e yükselerek sektörün faaliyet koşullarında stabilizasyona yaklaşıldığına işaret etti.

yapi.com.tr
İmalat PMI Ekimde Yükseldi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Ekim 2016 dönemi sonuçları açıklandı.

Buna göre PMI endeksi, ekim ayında eşik değer olan 50,0’ın altında gerçekleşti. Ancak eylülde 48,3 olarak ölçülen endeks ekimde 49,8’e yükselerek PMI endeksi, imalat sektörünün faaliyet koşullarında stabilizasyona yaklaşıldığına işaret etti.

Ayrıca endeks 2016 yılının ilk 10 ayındaki ortalaması olan 48,9 değerinin üzerinde ölçüldü. Ekim ayında yeni ihracat siparişleri son üç ayda ikinci kez yükselirken, satın alma faaliyetlerinde yaklaşık son iki yılın en güçlü büyümesi gerçekleşti.

İstanbul İmalat PMI endeksi de ekimde üst üste üçüncü ay olacak şekilde yükseldi ve eşik değer 50,0 düzeyinde gerçekleşti.

Endeks şubat ayından beri gözlenen en yüksek seviyede ölçüldü.

Yeni siparişler ve istihdamdaki artış, manşet PMI endeksini ekimde olumlu yönde etkileyen temel faktörlerdi. İstihdam hazirandan beri gözlenen en yüksek hızda artarken, ılımlı düzeyde olmakla birlikte yeni siparişler mayıstan bu yana ilk kez yükseldi. Yeni ihracat siparişlerinde de hafif bir artış kaydedildi.

ETİKETLER: İmalat PMI
http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-pmi-ekimde-yukseldi_151675.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!