Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmalat PMI 13 Ayın En Yükseğinde

İmalat PMI aralıkta yüzde 52.2'ye yükselerek 13 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

yapi.com.tr
İmalat PMI 13 Ayın En Yükseğinde

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) 2015'in son ayında üretim, yeni siparişler ve ihracat siparişlerindeki artışın hızlanmasına paralel olarak 52.2'ye yükselerek, Kasım 2014'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Girdi fiyatları 2015'in en yavaş artışını kaydederken, imalatçılar ürün fiyatlarını öncekiaya kıyasla daha yüksek seviyede artırdı. Sektörün istihdamındaki artış ise hızlanarak devam etti.

Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, kasım ayındaki 50.9 düzeyinden 52.2'ye yükselerek 2014 sonundan bu yana ilk defa art arda iki ay 50'nin üzerinde bir değer aldı. Endeksin aralık ayı seviyesi uzun dönemli ortalama olan 50.9 düzeyinin de üzerinde yer aldı.

Endekste 50'nin altında kalan değerler daralmaya, üzerindekiler ise büyümeye işaret ediyor.

Art arda 10 ay daralmaya işaret ettikten sonra kasım ayında 50.7'ye yükselerek tekrar büyümeye geçen yeni siparişler alt endeksi aralık ayında 52.9'a yükseldi ve Şubat 2014'ten bu yana en yüksek değeri aldı.

Yeni ihracat siparişleri alt endeksi kasım ayındaki 51.1 düzeyinden 52.4'e yükselirken, bazı imalatçılar jeopolitik gerilimin dış talebi kısmen sınırladığını belirtti.

İmalatçıların aldığı siparişlerdeki artış üretime de yansıdı. Üretim alt endeksi kasımdaki 51.7 düzeyinden 53.3'e yükselerek 22 ayın en yüksek değerini aldı. İmalattaki büyüme anketin uzun dönemli ortalamasının üzerinde yer aldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-pmi-13-ayin-en-yukseginde_141169.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!