Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmalat PMI, Şubatta 4 Ayın Zirvesinde

İmalat PMI şubat ayında 49.7 ile beklentilerin üzerinde geldi. Geçen ay 48.7 olarak gerçekleşen verinin 48.2'ye gerilemesi bekleniyordu.

yapi.com.tr
İmalat PMI, Şubatta 4 Ayın Zirvesinde

Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) şubat ayında 49.7'ye yükseldi. Aralık ayından itibaren 1'er puanlık artışlar gösteren PMI, ekim ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış oldu. İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi ekim ayında yüzde 49.8 seviyesindeydi.

IHS Markit tarafından İstanbul Sanayi Odası (İSO) için hazırlanan imalat PMI, ocak ayında 48.7 değerini almıştı. Endeksteki 1 puanlık yükseliş temel olarak imalat sektöründe üretim ve istihdamdaki artıştan kaynaklandı. Endekste 50'nin altındaki değerler daralmaya, üzeri ise büyümeye işaret ediyor.PMI verisi geçen yılın ortalaması olan 48.8'in üzerinde bir değer aldı.

Üretim alt endeksi 50.7'e çıktı

Üretim alt endeksi ocaktaki 48.3 seviyesinden şubatta 50.7'ye yükseldi ve 12 ay art arda daralmaya işaret ettikten sonra tekrar büyümeye işaret etti. Yeni siparişler alt endeksi 47.9 düzeyinden şubatta 48.8'e yükselerek dört ayın en yüksek değerini aldı, ancak daralmaya işaret etmeyi sürdürdü.

Yeni ihracat siparişleri ise 50.6 düzeyinden 50.5'e sınırlı bir düşüş kaydetti. Yeni ihracat siparişleri böylece son yedi ayın beşinde büyüme kaydetti. TL'nin değer kaybının girdi fiyatlarında yarattığı yükseliş devam etti.

Girdi fiyatları sert yükseliş kaydetse de, yükseliş hızı art arda ikinci defa yavaşladı ve dört ayın en hafif artışını kaydetti. İmalatçıların mamul mal fiyatlarındaki artış ise devam etti, ancak aralık ve ocak aylarına kıyasla daha yavaş arttı.

İmalat PMI istihdam, üretim, yeni siparişler, girdi stokları ve tedarikçilerin teslim süreleri alt endekslerinin ağırlıklandırılması yöntemiyle hesaplanıyor.

ETİKETLER: İmalat PMI İSO
http://www.yapi.com.tr/haberler/imalat-pmi-subatta-4-ayin-zirvesinde_156573.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Roca Insignia Armatür

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!