Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İmar Barışı Başvuruları Seçimlerden Önce Başlayacak

İmar barışı için başvurular 24 Haziran tarihinden önce başlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alacak bölüme vatandaşlardan soru, görüş ve önerilerini yazmaları istenecek.

yapi.com.tr
İmar Barışı Başvuruları Seçimlerden Önce Başlayacak

Posta gazetesinde yer alan habere göre, İmar barışının yasalaşmasının ardından, başvuruların ne zaman başlayacağı merak ediliyordu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre, başvuruların 24 Haziran seçimlerinden önce başlayabilmesi için çalışmalara hız verildi.

Bakanlık yetkilileri, “Bakanlığın internet sitesinde soru baremi açılacak. Konuyla ilgili sorusu olan vatandaşlarımız sorularını göndersin, çünkü sorulara göre çalışmalarımıza yön vereceğiz. Seçimden önce başvuruları başlatmayı düşünüyoruz. Bugün il müdürlerini çağırıp, bölgeleriyle ilgili bilgileri almış olacağız, hepsi değerlendirilecek” dedi. İmar barışının kamu açısından istimlaka engel olmadığını vurgulayan yetkililer, “İmar planına göre, örneğin bir yolun içinde kalmış alandaki yapılar zaten kullanılamayacak, bu alanları terk etmeleri gerekecek. Bir ada içinde, adanın bir kısmı sosyal donatı alanı içine giriyor diyelim. Sosyal donatı alanı olan kısmını terk etmek suretiyle bundan faydalanabilecekler” dedi.

70 yıldır çözülemiyor
İmar barışıyla, çözüm bekleyen yerlerden biri de Antalya’nın Alanya İlçesi’ndeki Türkler Köyü. 620 kişinin kamuyla davalık olduğu köydeki imar sorunu 70 senedir çözülemiyor. 1948 tarihinde Alanya Sulh Hukuk Mahkemesi’ne açılan “mera” davası hâlâ sonuçlanmadı. Son olarak 2011 tarihinde Yargıtay 16. Hukuk Dairesi, arazinin yüzde 90’ının Hazine’ye tesciline karar verdi. Konuyla igili açıklama yapan Bakanlık yetkilisi, “Dosyanın detaylarına bakmak lazım ama imar barışından Türkler Köyü’ndekiler de faydalanabilecekler” dedi.

Müraacatlar 31 Aralık'a kadar
İmar affıyla 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılan ve ruhsat alamayan inşaatlara yapı kayıt belgesi verilecek. Müracaatlar 31 Aralık 2018 tarihine kadar yapılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-barisi-basvurulari-secimlerden-once-baslayacak_165826.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!