Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmar Barışı Ödemeleri Başlıyor

İmar Barışı için ödemeler başladı. Başvurusunu tamamlayan vatandaşlar kayıt sırasında verilen başvuru numarası ile Ziraat Bankası’na ödeme yapabilecek.

yapi.com.tr
İmar Barışı Ödemeleri Başlıyor

İmar Barışı ile Türkiye'deki 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedefleniyor. İmar kapsamında ‘Yapı Kayıt Belgesi’ne başvurular 12 günde 500 bini aşarken, ödeme sistemi de açıldı. Artık başvurusunu yapanlar, ödemelerini tamamlayıp belgelerini alabilecek.

Gazete Vatan'da yer alan habere göre, İmar Barışı düzenlemesine kısa sürede büyük ilgi gösteren yapı sahipleri, başvurularını e-devlet kapısından yapabiliyor. Başvurularını tamamlayanlar ‘taahhuka bağlan’ sekmesi üzerinden ödemelerini görebilecekler. Şu anda Ziraat Bankası ödemeleri kabul etmeye başladı. Başvuru esnasında verilen ‘Başvuru numarası’ ile fatura öder gibi bedeli yatırılabilecek. Düzenlemede son başvuru günü 31 Ekim 2018 olarak belirlenirken, başvuru gerçekleştirildikten sonra ödemeler de 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırılabilecek.

Yüzde 3’ünü yatıracak
Yapı Kayıt Belgesi bedeli, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden konutlarda yüzde 3, ticari yapılarda yüzde 5 olarak hesaplanacak. Arsa emlak değerini bilmeyenler bunu belediyelerden öğrenilebilecek. 

Yapıların maliyetini hesaplamak için de tarımsal amaçlı basit binalar için metrekareye 200 lira, 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için metrekareye 600 lira, 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için metrekareye 1.000 lira, 8 ve daha yüksek katlı binalar için metrekareye 1.600 lira, lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane gibi yapılar için de metrekare başına 2 bin lira, güneş enerjisi santrallerinde (GES) megavat başına 100 bin lira değer alınacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imar-barisi-odemeleri-basliyor_166416.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!