Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İmara Açılması Ekolojik Dengeleri Bozacak

Çevre Mühendisleri Odası, İstanbul Polonezköy’ü yapılaşmaya açan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanarak askıya çıkarılan planı eleştirerek İstanbul’un ekolojik dengesinin bozulduğunu belirtti.

yapi.com.tr
İmara Açılması Ekolojik Dengeleri Bozacak

İstanbul, Polonezköy’de Tabiat Parkı’nı yapılaşmaya açacak imar planı kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanarak askıya alındı. Askıya alınan plan kapsamında Polonezköy Tabiat Parkı sınırı içinde kalan köy alanına, “seyrek yoğunluklu konut, düşük yoğunluklu konut ve turizm konaklama alanı” özellikleri getiriliyor. 26 Aralık’ta askıya çıkan imar planına 24 Ocak’a kadar itiraz edilmediği takdirde planlama alanı kapsamında yapılaşma şartlarını aşmamak koşulu ile günübirlik turizm tesis alanları, lokanta gibi tesisler yapılabilecek.

Ticaret alanına dönüşecek

Birgün Gazetesi'nden Bahar Mumcu'nun haberine göre, planın yürürlüğe girmesi durumunda 1994’te “Tabiat Parkı” statüsüyle korumaya alınan Polonezköy imara açılmış olacak. Tabiat Parkı’nı yapılaşmaya açan planda konut için emsal 0.15, yükseklik 6.50 metre yani 2 kat olarak belirlenirken, turizm konaklama tesisi yapılması halinde emsal 0.20’ye çıkacak ama yükseklik aynı kalacak. Ticaret alanında perakende ticaret birimleri, ofis, kafetarya, banka, finans kurumları yapılabilecek.

‘Kuzey ormanları gibi...’

Çevre Mühendisleri Odası’ndan Menekşe Kızıldere imar planının çevreye vereceği etkilerle buralarda oluşacak tahribatların da tıpkı tüm kuzey ormanlarında olduğu gibi ekolojik koridorları, var olan ekolojik dengeyi değiştireceğine dikkat çekti. Özellikle son yıllarda yapılan orman alanlarına ilişkin tahribatların diğer örneklerinde de olduğu gibi şehrin hava kalitesine kötü etki ettiğini dile getirdi.

‘İtiraz edeceğiz’

Kızıldere ayrıca önümüzdeki günlerde Şehir Plancıları Odası ve Çevre Mühendisleri Odası olarak ortak bir kararla imar planına ilişkin itirazda bulunabileceklerini açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imara-acilmasi-ekolojik-dengeleri-bozacak_115543.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!