Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

IMF 2013'te Türkiye'nin %3,4 Büyüyeceğini Öngördü

Uluslararası Para Fonu (IMF) Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenen G-20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı'nda sunulmak üzere hazırladığı raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,4, önümüzdeki yıl ise yüzde 4,2 oranında büyüme kaydedeceği tahmininde bulundu.

yapi.com.tr / AA
IMF 2013'te Türkiye'nin %3,4 Büyüyeceğini Öngördü

IMF'in 'Küresel Beklentiler ve Politika Zorlukları' raporunda, küresel finansal piyasaların daha öncesine kıyasla harekete geçmiş olmasına rağmen yine de iyileşmenin yavaş olduğu belirtilirken, Türkiye ekonomisinin 2013'te yüzde 3,4 oranında büyüme kaydedeceği ve büyüme hızını 2014'te artırarak yüzde 4,2 oranına çıkaracağı öngörüsüne yer verildi. Gelişmekte olan ekonomilerde politika gereksinimlerinin farklılık gösterebileceği vurgulanan raporda, ''Orta vadeli mali hedefler bazı ülkelerde daha iddialı olmalı. Örneğin Rusya'nın petrol dışı açığını azaltması, Türkiye'nin dışsal ayarlamalarını desteklemesi için...'' ifadeleri kullanıldı.
     
Raporda küresel ekonomik beklentilere ilişkin olarak, ''Mali tamponlar zaman içerisinde yeniden kurulmalı. Yükselen ekonomilerin genellikle gelişmiş ülkelere göre daha düşük kamu borcu varken, bu ekonomilerin büyük çoğunluğunda sağlıklı borç dinamiği, geniş ölçüde faiz dışı bütçe açıklarına karşın borç oranlarının sabit kalmasına izin veren negatif faiz artış farklılıklarına bağlı. Bu nedenle mali pozisyonlar aşağı yönlü'' denildi.
     
Yakın gelecekte birçok gelişmekte olan ekonomide, ekonomik yavaşlamanın ve azalan gıda ve enerji fiyatlarının da etkisiyle, enflasyon baskılarının yavaşça gerilemesinin beklendiğine işaret edilen raporda, ''Buna rağmen, sonuçlar kriz öncesi trendlerin üzerinde. Arjantin ve Hindistan gibi bazı gelişmekte olan ekonomilerde enflasyon baskılarının kısmen yüksek seyretmesi bekleniyor'' ifadeleri kullanıldı.

Raporda, Avro Bölgesi'nin ekonomik bir birliğe doğru ilerlemesi tavsiyesinde bulunulurken, Avrupa Birliği'nin bu yıl yüzde 0,2, gelecek yıl ise yüzde 1,4 oranında büyüme kaydedeceği, Avro Bölgesi'nin bu yıl 0,2 oranında daralacağı, 2014 yılında ise yüzde 1,0 oranında büyüyeceği öngörülerine yer verildi. IMF'nin raporunda, Avrupa'nın en büyük ekonomilerinden Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık'ın (İngiltere) da büyüme hızını 2014'te bu yıla oranla artıracağı tahmininde bulunuldu. Raporda, Fransa'nın bu yıl yüzde 0,3, 2014'te yüzde 0,9, Almanya'nın bu yıl yüzde 0,6, 2014'te yüzde 1,4, Birleşik Krallık'ın bu yıl yüzde 1, 2014'te yüzde 1,9 büyümesi öngörüleri aktarıldı.

IMF'nin projeksiyonlarına göre, Çin 2013'te yüzde 8,2, 2014'te yüzde 8,5 oranında, Rusya 2013'te yüzde 3,7, 2014'te 3,8, ABD 2013'te yüzde 2,0, 2014'te yüzde 3,0 oranında büyüyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/imf-2013te-turkiyenin-3-4-buyuyecegini-ongordu_104932.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!