Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

IMF'den "Kriz Yayılıyor" Uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) ekonomik krizin yayılması üzerine hazırladığı (Spillover Report) raporda, küresel bazda uygun politikaların geliştirilmediği ve gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde krizin etkisinin diğer bölgelere de yayılabileceği uyarısında bulundu.

yapi.com.tr / AA
IMF'den "Kriz Yayılıyor" Uyarısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) ekonomik krizin yayılması üzerine hazırladığı (Spillover Report) raporda, küresel bazda uygun politikaların geliştirilmediği ve gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde krizin etkisinin diğer bölgelere de yayılabileceği uyarısında bulundu. IMF Raporunda, ''Birbirleriyle yakından ilişkili varlık fiyatları, hemen her yerde yaşanan finansal şoklar, sınırlı politika alanı dünyayı krizin yayılmasına doğru götürüyor'' ifadesi kullanıldı. IMF'nin raporunda Avro Bölgesi, ABD, Çin, Japonya ve İngiltere dahil olmak üzere beş ekonominin dünya ekonomisi üzerindeki etkileri değerlendirildi.

Krizin yayılması ile ilgili endişelere yer verilen raporda, Avrupa Bölgesi'nde krizi atlatabilmek konusunda zorluk yaşandığı, ABD'nin mali politikasındaki belirsizliklerin, Çin'de büyüme trendinin tersine dönmesi yönündeki kaygıların da krizin yayılması konusundaki temel endişe kaynaklarında olduğu belirtildi.    

Avro Bölgesi'nin mali politikası ile ilgili olarak raporda, ''Bazı kısıtlamalara rağmen, gerilimin yayılmasını engellemek ve mali tarafta, bankacılık alanında ve büyüme cephesinde yeterli olacak iyileştirme ortaya konmadı'' ifadesine yer verildi. Geçen yıl yayınlanan raporda, Avro Bölgesi'nde, çevresel ülkelerde (periphey countries) merkez ülkelere (core countries) etkilerinin hissedilir oranda olmadığı belirtilirken, bu yılki raporda ''Avrupa borç krizinin -Avrupa Merkez Bankası, güvenlik duvarının (firewall) kurulması gibi gelişmelere rağmen- artık Pan-Avrupa düzeyinde bir sorun haline geldiği yönünde bir anlayış oluştu'' tespitinde bulunuldu. Raporda, ''Tam tersinin oluşması yönündeki çabalara rağmen, Avro Bölgesi'ndeki stres artık çevresel ülkeler düzeyinde değil, Pan-Avrupa düzeyindedir'' denildi.

Raporda, ABD cephesindeyse, 2013 yılında mali daralma oluşması, ekonomik dengenin orta vadede sağlanamaması ve bu durumum ekonomik aktiviteyi ve finansal piyasaları olumsuz yönde etkilemesi yönünde endişeler olduğu vurgulandı.

Çin'in ise döviz kurunun düzenlenmesi ve cari işlem fazlası tarafında olumlu sonuçlar elde etmesine rağmen, hali hazırda zaten yüksek yatırım oranların sahip olan Çin'in, yatırım odaklı bir ekonomik düzenlemeye gitmesinin ilerleyen dönemde ülkeyi krizin yayılmasına neden olabileceği belirtildi.    

Raporda, Japonya'nın yüksek kamu borcunun piyasalardaki ani algı değişimlerine karşı ülkeyi kırılgan hale getirdiği belirtildi.

ETİKETLER: ekonomi dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/imfden-kriz-yayiliyor-uyarisi_101025.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!