Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

İnci’de Tadilat Keşfi

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (Emekli Sandığı) ait olan Cercle dOrient binasında 1944’ten beri hizmet veren İstanbul Beyoğlu’ndaki tarihi İnci Pastanesi’nin kira sözleşmesini tek taraflı olarak fesheden mal sahibince açılan tahliye davası kapsamında önceki gün bilirkişi heyeti inceleme yaptı. Emek Sineması’nın da kapanmasına neden olan yenileme

Cumhuriyet Gazetesi
İnci’de Tadilat Keşfi

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (Emekli Sandığı) ait olan Cercle dOrient binasında 1944’ten beri hizmet veren İstanbul Beyoğlu’ndaki tarihi İnci Pastanesi’nin kira sözleşmesini tek taraflı olarak fesheden mal sahibince açılan tahliye davası kapsamında önceki gün bilirkişi heyeti inceleme yaptı. “Profiterolün icat edildiği pastane” olarak bilinen İnci’nin sahiplerinin avukatı Hasan Tiftikçi, bir sonraki duruşmanın 4 Mayıs’ta görüleceğini belirterek iç hukuk yollarının tükenmesi halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracaklarını söyledi. Pastanenin kira sözleşmesi 2010’da tek taraflı olarak mal sahibince feshedildi.

Emek de kapanmıştı

Emek Sineması’nın da kapanmasına neden olan yenileme projesine, koruma kurulunun da izin vermesinin ardından tarihi yapıda bulunan 28 dükkân ve yazıhaneden 23’ü binadan ayrıldı. Bu sırada Mimarlar Odası’nca yenileme projesine karşı açılan ve İnci Pastanesi’nin de müdahil olduğu davada yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bina sahibi, projenin yürütmesinin durdurulması kararına karşı geri kalan 5 dükkâna da Beyoğlu Sulh Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı tahliye davası açtı.

‘Tahliyeye gerek yok’

İnci Pastanesi’nin tahliyesi için de açılan davada mal sahibi “tadilat nedeniyle kiracıların tahliye edilmesini” istedi. Pastanenin avukatlarından Hasan Tiftikçi, açılan davanın hukuksuz olduğunu ifade ederek “Tadilat tahliyeyi gerektirmiyor” dedi.

Tiftikçi, tadilatın pastane kapanmadan yapılıp yapılmayacağını tespit etmek üzere bilirkişi tarafından keşif yapılmasına karar verildiğini anlattı. Tiftikçi, tarihi binanın hemen yanında yükselen Demirören Alışveriş Merkezi’ne dikkat çekerek “Bu bina tadilat ruhsatı ile yapıldı. Aynı yöntemin burada da uygulanmasından endişe ediyoruz” dedi.

ETİKETLER: kurum proje kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/incide-tadilat-kesfi_86653.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!