Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''İnciraltı'nın Planlaması için Çırpınıyoruz''

İzmir Valisi Cahit Kıraç, EXPO 2020'nin İzmir halkının projesi olduğunu belirterek, ''Cumhurbaşkanından en sadece vatandaşa kadar herkesin kendi projesi olarak gördüğü bir çalışmayı yürütüyoruz'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''İnciraltı'nın Planlaması için Çırpınıyoruz''

Foto: Seyhan Kurtman (AA)

İzmir İktisat Kongresi'nin 89. yıldönümü dolayısıyla İzmir'i Sevenler Platformu'nca etkinlik düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi'nde ''1923 İktisat Kongresi'nden EXPO 2020 Paneline'' temasıyla yapılan sempozyumun açılışında konuşan İzmir Valisi Cahit Kıraç, 1923 yılında yapılan İzmir İktisat Kongresi'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda büyük öneme sahip olduğunu belirtti. Bu önemli kongrenin uluslararası boyutta dönemin ekonomik gelişmelerini de içine alan yapıyla, daha büyük boyutta toplantılarla ele alınması gerektiğine dikkat çeken Kıraç, bu yönde Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa da görüş ilettiklerini kaydetti.

İzmir'in EXPO 2020 adaylığına büyük destek verildiğini dile getiren Kıraç şöyle konuştu:

''Kanunu, kararnamesi ve yönlendirme kurulu kararnameleriyle her şeyimiz tamamdır. Hükümetimiz, taleplerimizi her noktada karşılamıştır. Başarmaktan başka bir şansımız yok. 2015 EXPO'sunda İzmir'in arkasında bu kadar güç yoktu. EXPO 2020, İzmir halkının bir projesidir. Cumhurbaşkanından en sade vatandaşa kadar herkesin kendi projesi olarak gördüğü bir çalışmayı yürütüyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile de her noktada ortak hareket ediyoruz.''

Kıraç, organizasyonun yapılacağı İnciraltı bölgesinin planlanması için büyükşehir belediyesiyle ortak çalışma yürüttüklerini ancak bölgedeki arazilerle ilgili açılan davalar nedeniyle sıkıntılar yaşandığını ifade etti. Kıraç, ''Muhatap olmayanlar süreci tıkıyor. Muhatap olanların şikayeti yok. Bu noktada İzmir'in sürecin önünü tıkayanlara yanlış yaptıklarını göstermesi gerekiyor. Sıkıntıyı aşmak için ne gerekiyorsa yapılacak. Eğer yasasız çözülmeyecekse, bunun gereğinin yapılması için de önümüzdeki günlerde milletvekillerinin önüne koyacağımız bir çalışmayı yürütüyoruz'' dedi.

''Çaba gösteriyoruz''

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise kentin sürdürülebilir, çevreci ve doğayı koruyan anlayışıyla topyekün kalkınmasını hedeflediklerini, kentin yararına yatırımların önünü açmak için çaba gösterdiklerini söyledi. EXPO organizasyonunun İzmir'e kazandırılması için belediyenin kurum ve kuruluşlarla ortak çalışma sürdürdüğünü belirten Kocaoğlu, sorunlar yaşanan İnciraltı bölgesine yönelik kanuni düzenlemenin yapılması gerektiğine işaret etti.

İnciraltı'nın planlaması için çırpındıklarını ifade eden Kocaoğlu şöyle dedi:

''İnciraltı bizim zenginliğimiz. Yasayla olacağı belli. 2008'de planlamış olsaydık EXPO'da elimiz daha güçlü olacaktı. Bugün orada termal oteller, hastaneler kurulmaya başlanmış olacaktı. Buna kanun lazım. Buranın planlamasını hızlı bir şekilde bitirirsek, 2013'teki oylamadan önce bütün delegeleri, dünya basınını toplar, yeri gösterir, projeyi anlatır ve yaptıklarımızı göstererek kazanırız. EXPO için belediye olarak yatırım anlamında ne gerekiyorsa yapıyoruz. Ev ödevimizi yapıyoruz. EXPO için planlamada Ankara'dan takip edilecek işlerde hem iki bakanımız, hem valimiz hem de 26 milletvekilimizin desteğini istiyoruz. Burası planlandıktan sonra ancak EXPO için ayağa kalkıp yürürüz, bize bir dürtü lazım.''

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/inciraltinin-planlamasi-icin-cirpiniyoruz_90828.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!