Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

EXPO Alanı İnciraltı'da Sona Doğru

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile biraraya gelerek; EXPO alanı olarak belirlenen İnciraltı'nın imar planını görüştü.

yapi.com.tr
EXPO Alanı İnciraltı'da Sona Doğru

p>Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda basına kapalı olarak gerçekleştirilen toplantının ardından açıklama yapan Bakan Bayraktar, İnciraltı EXPO planlarının, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden aldıkları görüş doğrultusunda yapıldığını söyledi. Yasaya göre bu planların uygulamasını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın yapacağını ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti:

''Bunların hem imar uygulamasını hem de ruhsatlarını verecek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi'dir. O yüzden projenin daha rantabl olabilmesi, İzmir'in marka değerinin daha çok artırılmasıiçin neler gerekir, uygulamacı olarak onları teknik arkadaşlarla, genel sekreter yardımcıları, plancılarla beraber bize izah ettiler. O doğrultuda zaten planların itiraz süresi var, onları değerlendirdik''.

Bunun sonucunda ortak karara vardıklarını dile getiren Bayraktar, ''İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin talebi doğrultusunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bakanlığımızın ortak aklıyla planlara son şeklini verip, kısa sürede İzmir İnciraltı'nda sağlığı öne çıkaran bir kültür merkezi, turizm merkezi, yaratmaya yönelik çalışmamızın en önemli adımını da bugün atmış olduk. Sayın Başkan'a teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

''Doğal sit olma özelliği dikkate alınarak planlama yapıldı''

İzmir'in marka değerini artırmak istediklerini dile getiren Bayraktar, ''EXPO 2020 kapsamında bu yapılıyor. Haziran'da çıkan kanun, Hükümetimizin buraya ne kadar önem verdiğini gösteriyor. Orada doğal sit olma özelliği dikkate alınarak planlama yapılmıştır'' dedi. İzmir'i sağlık turizmine yönelik parlatmak, dönüştürmek istediklerini anlatan Bayraktar, ''Amacımız İzmir'deki turizmin, kültürün, ticaret alanlarının öne çıkması için Balçova İnciraltı'nın daha organize şekilde planlanmasını sağlamak, süratle orada işleme başlamak'' diye konuştu.

Aslında İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de önünü açtıklarına işaret eden Bayraktar, şunları kaydetti:

''Bizim bugün burada yaptığımız nedir? Planları Kültür ve Turizm Bakanlığı daha evvelden yapmıştı. 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planları vardı. 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planları ile buranın sınırları belliydi. Bu koordinatlar doğrultusunda kanun çıktı. Bu kanunda emsal belli. Kanun orada ne yapılacağının aşağı yukarı ana hatlarınıveriyor. Bu çerçevede biz 5 binlik nazım imar planı ile binlik uygulama planınıyaptık. Planı yaparken İzmir'deki ilgili kurumlardan, sivil toplum kuruluşlarından görüş aldık. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden de görüş aldık ama onların dediklerini yüzde 100 yapmadık. Daha çok Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın talepleri doğrultusunda planı şekillendirdik. Çünkü burası kültür turizm alanı olan bir yer, onları dikkate aldık.''

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/expo-alani-inciraltida-sona-dogru_103832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!