Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İngiltere Nükleer Santral Kararını Erteledi

İngiltere hükümeti ülkede 20 yıl sonra inşa edilecek ilk nükleer santralla ilgili anlaşmayı imzalamayı son anda erteledi.

yapı.com.tr
İngiltere Nükleer Santral Kararını Erteledi

Somerset’te inşa edilecek ve maliyeti 18 milyar sterlini bulacak (yaklaşık 23,5 milyar dolar) Hinkley Point nükleer enerji santrali ile ilgili anlaşma bugün imzalanacaktı. BBC Türkçe'nin haberine göre, İngiltere’nin iş dünyasından sorumlu yeni bakanı Greg Clark dün gece santralle ilgili nihai kararı sonbahara bıraktığını açıkladı.

Greg Clark, projeyi, desteklemekten önce dikkatlice incelemek istediğini söyledi. İngiltere Hükümet Sözcüsü ise bakanların proje ile ilgili tereddütleri olduğu yönündeki haberleri yalanladı.

Çevreciler karşıydı

İngiltere hükümeti daha önce, santralin ülkeyi düşük karbonlu enerji üretimine taşıyacağını ve gelecek kuşakların daha ucuz enerji kullanmasını sağlayacağını savunmuştu. Projeye karşı çıkanların bazıları verilen fiyat garantisinin, gelecekte elektrik faturalarının artacağı anlamına geldiğini vurgulamış; çevreciler de nükleer atıklar ve maliyet konusunda kaygıları ve itirazları olduğunu söylemişlerdi.

Santrali inşa edecek ve finansmanın üçte ikisini sağlayacak Fransız enerji şirketi EDF dünkü yönetim kurulu toplantısında 7’ye karşı 10 oyla projeye onay vermişti. Yönetim kurulu üyelerinden biri ise projenin şirketi maddi açıdan zor durumda bırakacağını vurgulayarak istifa etmişti. EDF Yönetim Kurulu Başkanı Vincent de Rivaz’ın son gelişmeler sonrası bugünkü İngiltere gezisini iptal ettiği bildiriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ingiltere-nukleer-santral-kararini-erteledi_146829.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!