Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Hedef Tutturacak, ama 2015 Zorlu Olacak

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, inşaat sektöründe yılın başında yüzde 4 - 5 arasında bir büyüme beklediğini, sektörün hedef tutturarak yılı yüzde 4’e yakın bir büyüme ile kapatacağını açıkladı. Hinginar, inşaat malzemesi ihracatının ise yılı yüzde 2,0 artışla ve 22 milyar dolar civarında kapatacağını söyledi.

yapi.com.tr
İnşaat Hedef Tutturacak, ama 2015 Zorlu Olacak

Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, 2015 yılına dair öngörülerini açıkladı. Küresel alanda yaşanan gelişmelerin Türk ekonomisini, inşaat sektörünü, müteahhitlik hizmetlerini ve inşaat malzemesi ihracat pazarlarını önemli ölçüde etkilediğini belirten Fethi Hinginar; bu yıl büyümede görülen yavaşlama ile birlikte komşu ve pazar ülkelerde yaşanan siyasi çalkantılar sonucu dış pazarların daraldığını ifade etti.  

Hinginar, “2014 yılı gerek dünya, gerekse Türkiye ekonomisinde önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Dünya ekonomisi ve ticaretinde beklentilerin altında bir büyüme gerçekleşirken, gelişmiş ülkelerin Merkez Bankalarının para politikası uygulamaları petrol ve diğer emtia fiyatlarında aşırı fiyat hareketlerine yol açtığını gördük. Bu gelişmeler genel ekonomimizin ve itici güç olan inşaat sektörünün büyüme hızını yavaşlatmasına sebep olsa da, sektörün hedef tutturacağını söyleyebiliriz" dedi.

2015 yılı da zorlu olacak  

2015 yılının gerek dünya, gerekse Türk ekonomisi için yine zorlu geçeceğini söyleyen Hinginar, hükümetin açıkladığı yüzde 4’lük büyümenin biraz altında kalınabileceğini ifade etti. Hinginar, “Bizler, önümüzdeki yıl yüzde 3,5 civarında ekonomik büyümenin olabileceğini düşünüyoruz. Buna bağlı olarak inşaat sektöründe de 2014 yılında olduğu gibi yüzde 4 - 4,5 arasında bir büyüme bekliyoruz. Türkiye'deki mevcut konut stokunun kalitesi, ülkemizin deprem açısından içinde bulunduğu riskli durum ve genel ekonomik gelişmelerin tümüne bakınca, Türkiye'de inşaat sektörünün ve buna bağlı olarak inşaat malzemesi sanayisinin, ekonomik konjonktürün de ötesinde, daha uzun yıllar önemli bir potansiyele sahip olacağını söyleyebiliriz. Özellikle inşaat kalitesinin arttırılması için yapılmakta olan yasal değişiklikler ve uygulamalar nedeniyle de, enerji verimliliği ve geliştirilmiş yapı malzemelerinin önemi giderek artacaktır diye düşünmekteyiz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-hedef-tutturacak-ama-2015-zorlu-olacak_127915.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!