Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Plastiklerinde 7,5 Milyar Dolarlık Üretim

Türkiye’nin lokomotif sektörleri plastik ve inşaat sinerji yaratmaya devam ediyor. 700 firma tarafından gerçekleştirilen inşaat plastikleri üretiminin, 2012 yılı sonunda 1,8 milyon ton ve 7,5 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. İnşaat plastiklerinin başında ise PVC geliyor.

yapi.com.tr
İnşaat Plastiklerinde 7,5 Milyar Dolarlık Üretim

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından yayınlanan 'Türk İnşaat Sektöründe Plastik Kullanımı 2012' raporuna göre; ülkemizde yaklaşık 700 firma plastik inşaat mamulleri üretiyor. Plastikler, yalıtım malzemelerinden pencere ve kapı profillerine, duvar kaplamalarından pis ve temiz su borularına kadar pek çok farklı alanda kullanılıyor.

İnşaat plastikleri arasında önemli bir yere sahip olan PVC kapı ve pencere profillerinde Türkiye, son verilere göre, 630 bin tonluk üretim ile Avrupa’da ilk sırada yer alırken; Rusya ile birlikte dünya ikinciliğini paylaşıyor. Yalıtım sektöründe kullanılan plastikler sayesinde binalarda yüzde 50’ye yakın enerji tasarrufu sağlanırken, enerji kaynaklı cari açık da yüzde 33 oranında azaltılabiliyor. İnşaat sektöründe plastiklerin yoğun olarak kullanıldığı alanlardan biri de borular. Bina tesisatlarındaki plastik borular; esneklik ve hafiflikleri ile tercih ediliyor.

Türkiye inşaat plastikleri alanında dış ticaret fazlası veriyor

2011 yılı ile karşılaştırıldığında, inşaat plastiği üretiminin yüzde 23’lük artış ile 1,8 milyon ton ve 7,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2011 yılında 564,6 bin ton ve 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşen plastik inşaat mamulleri ihracatının ise 2012 yılı sonunda 630,6 bin ton ve 1,5 milyar dolara ulaşacağı ön görülüyor. Plastik inşaat mamulleri ihracatında ön plana çıkan ülkeler arasında Irak, Rusya, Azerbaycan ilk üç sırayı alırken bu ülkeleri İran, Gürcistan, Kazakistan, Libya, Kazakistan, Gürcistan, İran, Türkmenistan, Romanya ve Bulgaristan takip ediyor.

Plastik inşaat mamullerinin ithalatı ise; 2011 yılında 74,9 bin ton ve 417,8 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalatın, 2012 sonu itibariyle 67,3 bin ton ve 384,6 milyon dolara gerileyeceği tahmin ediliyor. Plastik inşaat mamulleri ithal ettiğimiz ilk üç ülke ise Almanya, Çin ve Fransa olarak sıralanıyor.

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, inşaat sektöründe başta PVC olmak üzere yüzde 100 geri kazanılabilen tek malzemenin plastik olduğunu vurguladı. Plastik inşaat mamulleri kullanımının, nüfusu hızla artan ülkemizde, doğal kaynakların korunmasına da büyük ölçüde katkı sağlayacağını belirten Mehmet Uysal, özellikle çevre ile dost ‘yeşil bina’larda plastik kullanımının sağladığı avantajların inşaat ve yapı sektörü tarafından farkındalığının her geçen gün arttığını ifade etti.

Ülkemizin Avrupa merkezli plastik inşaat ve yapı ürünleri pazarında elde ettiği ihracat başarısını 'gelişmekte olan 8 ülkeye'de (D8) taşıması gerektiğini vurgulayan Mehmet Uysal, önümüzdeki dönemde, Malezya, Nijerya, Bangladeş, Endonezya, Pakistan, Mısır ve İran üzerinde yoğunlaşacaklarını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-plastiklerinde-7-5-milyar-dolarlik-uretim_103658.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!