Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İnşaat Sektörü, 2011'de Yüzde 10 Büyüme Hedefliyor

Sekiz çeyrek üst üste küçülmenin ardından 2010'da büyümeye geçen inşaat sektörünün, 2011'de yüzde 10 büyüme yakalayacağı öngörülüyor. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, sektörün yılın ilk 9 ayında yüzde 18'in üzerinde büyüme sağladığına işaret ederek, rakamın yüksekliğinde baz etkisinin kendini gösterdiğini, 2008 seviyelerine yeni

yapi.com.tr / AA
İnşaat Sektörü, 2011'de Yüzde 10 Büyüme Hedefliyor

Sekiz çeyrek üst üste küçülmenin ardından 2010'da büyümeye geçen inşaat sektörünün, 2011'de yüzde 10 büyüme yakalayacağı öngörülüyor. A.A muhabirinin sorularını yanıtlayan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, sektörün yılın ilk 9 ayında yüzde 18'in üzerinde büyüme sağladığına işaret ederek, rakamın yüksekliğinde baz etkisinin kendini gösterdiğini, 2008 seviyelerine yeni gelindiğini söyledi. Eren, ''Ancak şunu gösteriyor ki çok önemli; biz bunu krizin etkileriyle yavaşlayan gayrimenkul sektörü ve inşaat sektörü, krizin etkilerinden kurtuldu, toparlanmaya başladı olarak algılıyoruz. Daha düzenli büyümeye geçeceğinin sinyali sayıyoruz'' dedi.

Bu yıl sağlanan yüksek büyüme nedeniyle gelecek yıl oransal olarak rakamların daha düşük kalacağını dile getiren Eren, ''Ben 2011 için yüzde 10'larda bir gidişi öngörüyorum, biraz ümitle'' diye konuştu.

''Yurtdışı pazarlarda da açılımın başlayacağını ümit ediyorum''

Eren, uluslararası piyasaları değerlendirirken krizin etkisiyle bir çok ülkenin yatırımlarını durdurduğunu, ancak 2011'de yurtdışı pazarlarda da açılımın başlayacağını ümit ettiğini, bunun işaretlerini gördüklerini söyledi.

Yatırımları en fazla sekteye uğrayan bölgelerin başında Rusya ve Körfez ülkelerinin geldiğini kaydeden Eren, şöyle konuştu:

''Şimdi Rusya'da hem olimpiyatın kazanılması, hem 2012 kış olimpiyatlarının yaklaşmış olması nedeniyle biraz daha hareketlenme var ve orada da artık 'bankaların batıyor olması' sendromu falan bitti, özel sektör yatırımlarının da yavaş yavaş başlayacağını ümit ediyoruz. Bu önemli, çünkü Rusya'da en çok iş yaptığımız işverenlerimiz kamudan ziyade özel sektör.

Aynı şekilde Körfez'de de olimpiyatın Katar'a gitmesi. Daha 8 yıl var ama ayın 10-12'sinde Başbakan Erdoğan ile Katar seyahatine gideceğiz; hedefimiz hemen şimdiden gidip olimpiyatla ilgili yapılacak tüm alt ve üst yapı yatırımlarında Türk müteahhitlerinin talip etmek olduğunu beyan etmek. Uluslararası pazarlarda da ben artık krizin korkusunun yavaş yavaş geçmeye başladığını gözlemliyorum.''

Avrupa ile rekabet kızışacak

Erdal Eren, Avrupa'ya ilişkin gözlemlerini aktarırken de bu bölgede ''panik havasının hala tam olarak bitmediğini'' kaydetti ve bu nedenle Avrupa inşaat sektörünün son yıllarda Türk müteahhitlerinin iş yaptığı pazarlara girmeye başladığını söyledi. Eren, ''Biz stabil olmayan pazarlarda daha çok iş yapıyoruz, Avrupalı müteahhitler bu pazarlara ilgi göstermiyordu. Ancak şimdi mecburen Avrupa pazarı durakladığı için bizim bu pazarlarımızda risk almayı göze alarak, agresif olmaya başladılar. Böyle bir rekabet yaşayacağız'' dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektoru-2011de-yuzde-10-buyume-hedefliyor_84836.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!