Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnşaat Sektöründe İstihdam Azaldı

İşsizlik oranı ise Eylül'de yüzde 11.4’e yükseldi. Hem üretimdeki düşüşe hem de işsizlik oranındaki artışa en büyük etki ise inşaat sektöründen geldi.

yapi.com.tr
İnşaat Sektöründe İstihdam Azaldı

Yılın son çeyreğinin ilk sanayi üretimi verisi geçen yıl Kasım'a göre yüzde 5.7 üretim kaybına işaret ediyor. İşsizlik oranı ise Eylül'de yüzde 11.4’e yükseldi, geçen yıl Eylül'e göre 0.8 puan artış var. Hürriyet'ten Şebnem Turhan'ın haberine göre; hem üretimdeki düşüşe hem de işsizlik oranındaki artışa en büyük etki ise inşaat sektöründen geldi.

223 bin kayıp
TÜİK verilerine göre sanayi yılın son çeyreğine yavaşlamayla başladı. Tüm sektörlere yayılan bir üretim kaybı gözlenirken en dikkat çeken ise inşaat sektörüne hammadde sağlayan diğer metalik olmayan mineral imalatı ile gıda sektörü. Diğer metalik olmayan mineral imalatı geçen yıl ekime göre 13.2 üretim kaybına uğradı ve sanayi üretimini 1.1 puan geriletti. Hazır beton imalatında yüzde 32.1, inşaat amaçlı beton ürünlerinin imalatında yüzde 10.1, çimentoda yüzde 18.1, tuğla, karo ve inşaat malzemelerinde yüzde 24.9, cam imalatında yüzde 21.18 azalma var. İşsizlikte inşaat sektöründe geçen yıla göre istihdam kaybı 223 bin kişi. Taşeronların kadroya alınması nedeniyle gerileyen idari destek ve hizmet sektörü ile tarımdan sonra en fazla istihdam kaybı inşaatta yaşandı. Gelecek aylarda da inşaat sektöründeki durgunluğun sanayi üretimi ve işsizlik oranına etkisi sürecek.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorunde-istihdam-azaldi_169351.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!