Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"İnşaat Sektörünün Önü Açıldı"

İnşaat sektörünün önemli oyuncuları seçim sonuçlarını değerlendirdi.

yapı.com.tr
1 "İnşaat Sektörünün Önü Açıldı"

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, siyasi istikrarın inşaat sektörüne moral vereceğini belirterek, "Bugün itibarıyla artık milletimizin ve inşaat sektörümüzün önü açıktır" ifadesini kullandı.

Tellioğlu, seçim sonuçlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, ülke sathında demokrasi şöleni havasında geçen seçimin ve ortaya çıkan sonuçların hayırlı olması temennisinde bulundu.

Bugün itibarıyla artık milletin ve inşaat sektörünün önünün açık olduğunu aktaran Tellioğlu, "Bize düşen görev ise daha çok çalışmak olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Yeni hükümetten taleplerinin "Müteahhitlik Hizmet Yasası"nı bir an önce Meclisten geçirmesi olacağının altını çizen Tellioğlu, İmar Kanunu, Kentsel Dönüşüm Kanunu, Yerel Yönetimler Kanunu, Yapı Denetim Kanunu ve sektördeki diğer vergi uygulamaları kanunlarının sektörün ihtiyaçlarına göre gerçekçi, adil ve birbirini tamamlayıcı şekilde revize edilmesi gerektiğini belirtti.

"Barış ve ekonomik istikrar önceliğimiz olmalı"

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, genel seçim sonuçlarının ardından bir değerlendirme yaptı. Dumankaya, ekonomik istikrarın sürmesini en büyük beklentileri olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "İş dünyası olarak ülkemizin elde ettiği kazanımların ve ekonomik istikrarın sürdürülmesi en büyük beklentimizdir. Kurulacak hükümetin bu fırsatı iyi değerlendirmesi, en kısa zamanda barış ve ekonomik istikrarı yeniden hayata geçirdiğimiz bir döneme girmeliyiz. İnovasyon ve Ar-Ge’yi merkeze alan, bilgi ve teknoloji sistemleri odaklı, eğitimi öne çıkaran, yüksek katma değer odaklı projelerle ülkemizi daha ileriye taşımak için çalışmalıyız. Bir an önce seçim sürecini geride bırakıp, hükümetin göreve başlamasını bekliyoruz.”

 
"Biz üzerimize düşeni yapacağız"
 
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün ise, şunları söyledi: "26. Dönem Milletvekili Genel Seçimi sonuçlarının tüm Türkiye’ye ve iş dünyasına hayırlı olmasını diliyorum. Yapılan seçimde milletimiz, Ak Parti'ye tek başına hükümet kurma ve bugünlerde çok ihtiyaç duyduğumuz birlik ve beraberliği yeniden sağlama görevini vermiştir. Öncelik, daha fazla vakit kaybetmeden sosyal ve ekonomik reformların devreye alınması ve güven ortamının tesis edilmesidir. Toplumun tüm kesimleriyle el ele, Türkiye’nin huzuru ve kalkınması için sinerji yaratılmalıdır. Biz Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Türk inşaat sektörünün uluslararası arenadaki etkinliğini daha da hızla artırmak için daha çok çalışacağız. Seçimlerin ekonomimizi ve dolayısıyla Türkiye’yi çok daha ileri bir noktaya taşımasına vesile olmasını diliyorum."

“İstikrar ortamı Türkiye’ye büyüme olarak yansımalı”

Türkiye’de yaşanan seçim sürecinin ardından sandıktan siyasi istikrarın çıkmasının Türkiye’ye önümüzdeki dönemde ekonomik büyüme olarak yansıması gerektiğini belirten Karden İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz, “Barış ve kardeşliğin hakim olduğu, ekonominin hızla büyüdüğü bir Türkiye tüm herkesin hayali. Önümüzdeki sürecin bu çerçevede şekilleneceğini düşünüyorum” dedi.

1 Kasım genel seçimlerinden çıkan tek parti hükümetinin Türkiye’nin istikrarına katkı sağlayacağına dikkat çeken Paşa Karadeniz şu değerlendirmeyi yaptı: “Gelinen süreç ülkemiz ve sektörümüz bakımından olumlu bir noktada. Çünkü önümüzdeki dönemde belirsizliklerin ortadan kalkacağı ve ekonomik siyasi istikrarın süreceği bir tablo ortaya çıkmış bulunuyor. Ekonomimiz ve sektörümüz için gerekli olan reformların yapılıp büyümeye ve daha iyiye odaklanacağımızı düşünüyorum.”

“İstikrar ekonomiye güven verecek”

1 Kasım 2015 genel seçimlerinden çıkan sonucun Türkiye’ye istikrar havası estireceğine dikkat çeken Liv Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Aydın, seçimlerden ortaya çıkan istikrarın ekonomiye güven vereceğini söyledi.

Türkiye’nin bundan sonraki süreçte barış, kardeşlik ve huzur havasına ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Sönmez Aydın şu değerlendirmeleri yaptı: “Ülkemiz aynı yıl içinde iki yerel seçimi yaşayarak ekonomik ve siyasal açıdan bir sınav vermiş oldu. Gelinen noktada istikrar havasının yaşanıyor olması sevindirici bir gelişme. Çıkan sonuçla piyasalara güven havasının verilmesi de bu sürecin hızlanacağını gösteriyor. ”


“İstikrar mutlu etti”
 
Genel seçimlerden çıkan tek parti hükümetinin Türkiye’nin istikrarının devamına yönelik bir mesaj olduğunu söyleyen Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, 1 Kasım 2015 genel seçimlerinden çıkan istikrar mesajının Türkiye’nin geleceği bakımından mutlu edici bir sonuç olduğunu söyledi.

Seçim sonuçlarının piyasaların beklediği istikrar havasını yaratacak bir sonuç olduğuna dikkat çeken Hamit Demir, “Bir önceki seçimlerde görülen belirsizlik ortamı son beş ay içinde Türkiye’de belirsizliklerle dolu bir dönemin yaşanmasına neden olmuştu. Şimdi ortaya çıkan net tablo ile belirsizlikler ortadan kalkmış oldu. Bunun ilk etkisini bugün Dolar kurunda görüyoruz. Bundan sonra ise faizlerin düşmesi ve piyasanın canlanması artık kaçınılmazdır” dedi.

“Türkiye ekonomisi büyümeye odaklanmalı”
    
1 Kasım genel seçimlerinden çıkan sonuç hakkında bir değerlendirme yapan Erkanlı GrupYönetim Kurulu Başkanı Rıza Hüseyin Erkanlı, şunları söyledi: “Türkiye, bu yıl beş ay arayla iki genel seçim geçirdi. Piyasalar belirsizlikleri sevmez. Bu nedenle seçim sürecinde piyasalar bekle gör politikasına odaklanmıştı. Ancak seçimlerden çıkan sonuçlar tek partili bir süreci işaret ederek istikrara odaklanmış bulunuyor. Çıkan bu sonuçların belirsizlikleri ortadan kaldırıp ülkemizin büyümeye odaklanması gerektiğini ortaya koydu. Hiç vakit kaybetmeden piyasaların canlanıp ekonominin çarklarının dönmesi ve yeniden büyümeye dönük çalışmaların hız kazanmasını diliyoruz. Bu süreçte ekonomi yönetimi her şeyden önce icracı olmalı ve ekonominin ihtiyacı olan yapısal reformları yapmalı. Türkiye ekonomisinin dinamiklerinin uzun vadede güçlenmesi adına adımlar da atılmalı. Kısa vadede ise daha proaktif para politikaları da üretilmesi gerekecek gibi görünüyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/insaat-sektorunun-onu-acildi_137803.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Yaşasın müteahhitler, gözüpek girişimciler. Yaşasın istikrar. Çok şükür. Ülke inşaat ile kalkınacak. Hukukun üstünlüğü, yargı bağımsızlığı, düşünce ve basın özgürlüğü, fırsat eşitliği, sosyal adalet, ahlâk, dayanışma, akla ve bilime saygı, lâiklik, lâik ve bilimsel eğitim, yurtta ve dünyada barış - bunlar nasılsa arkadan gelir. "Sıkıntı yok." YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!