Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İnsan Hakları Anıtı'na Tuvalet mi Yapılıyor?

OHAL KHK'leriyle ihraç edilenlerin başlattığı 'İşimi geri istiyorum' eylemleri sırasında polisin karakol kurduğu Yüksel Caddesi'ndeki İnsan Hakları Anıtı'nın yanına polisler için tuvalet yapıldığı iddia ediliyor.

yapi.com.tr
İnsan Hakları Anıtı'na Tuvalet mi Yapılıyor?

Polisin yaklaşık bir buçuk yıl önce bariyerlerle çevirerek yanına seyyar karakol kurduğu İnsan Hakları Anıtı’nın yanında başlatılan altyapı çalışması merak uyandırdı. Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre; Yüksel Caddesi ve Konur Sokak esnafı ile bu çevrede yer alan meslek örgütleri polise ne yapıldığını sorduklarında “Temiz su çalışması var” yanıtını aldılar. Ancak bu yanıt kimseyi ikna etmedi. Çevrede yaşayanların iddiasına göre Yüksel Caddesi’ne, OHAL döneminde kurulan ve ‘geçici’ olduğu söylenen ancak bir buçuk yıldır duran karakolda görev yapan polisler için tuvalet inşa ediliyor.

‘Polisin Kamusal Alan İşgali Bitmedi”
“OHAL bitti. Peki polisin kamusal alan işgali neden sürüyor?” diye soran Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan konuyla ilgili şunları söyledi: “Ankara’nın en önemli yaya aksı polis tarafından işgal edildi. OHAL kalktı ama polisin kamusal alan işgali kalkmadı. Önce valiliğe bir yazıyla soracağız sonra buradaki meslek örgütleriyle bir araya gelerek ortak bir tavır alacağız. Eğer Yüksel Caddesi’ndeki karakolu bir an önce kaldırmazlarsa kamusal alanın işgalini yargıya taşıyacağız.”‘Kalıcı Karakol Haline Geldiği için Tuvalet Yapıldığı Söyleniyor”
İnsan Hakları Anıtı’nın tescilli kültür varlığı olduğunu, çevresinde görüntüsünü bozacak her adımda Koruma Kurulu’ndan izin alınması gerektiğini hatırlatan Candan sözlerini şöyle sürdürdü: “Koruma Kurulu’ndan gerekli izni alıp almadıklarını bilmiyoruz. Çevresindeki mermerler dökülmüş, bakımsız durumdayken bir de anıtın yanına çukur açıyorlar. Pazartesi günü burada ağır bir kanalizasyon kokusu hissettik ve ardından iş makineleri çalışmaya başladı. Ne yaptıklarını sorduğumuzda ‘temiz su çalışması var’ dediler. Bu yanıtın inandırıcı olduğunu düşünmüyoruz. Kanalizasyon derlerse tepki çekeceklerini bildikleri için bu yanıtı verdiler. Orada bir karakol kurulduğundan beri düzenli olarak vidanjörlerle gelerek kanalizasyonu boşaltıyorlar. Artık orası kalıcı bir karakol haline geldiği için bir tuvalet yapıldığını düşünüyoruz. Bu kabul edilemez. Orada, halkın kullanımına açık yaya alanını kapattılar. Dört-beş şeritlik yürüme yolunun ancak bir-bir buçuk metresini kullanabiliyor insanlar. Ankara’nın en önemli yaya aksı polis tarafından işgal edilmiş durumda. Bu cadde ve sokaktaki kitle örgütleriyle birlikte o yaya aksının yeniden açılması için çalışacağız.”

*

Haberin tamamına linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/insan-haklari-anitina-tuvalet-mi-yapiliyor_168191.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!