Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İNTES: Konutta Faiz Yüzde 1.5’in Altına İnmez

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, bankaların aşırı rekabet nedeniyle kredi faizlerini yüzde 0.80’e kadar düşmesinin konut sektöründe suni bir büyüme yarattığını, ancak aynı tablonun bundan sonra yaşanmayacağını belirtti.

NTVNTES Başkanı Koçoğlu, konut kredisi faizlerinin yüzde 1,5’in altına düşmeyeceğini tahmin ettiklerini, sektörün henüz soğuk duş şokunun etkisinden kurtulamadığını söyledi.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, bankaların aşırı rekabet nedeniyle kredi faizlerini yüzde 0.80’e kadar düşmesinin konut sektöründe suni bir büyüme yarattığını, ancak aynı tablonun bundan sonra yaşanmayacağını belirtti. Koçoğlu, bazı bankaların, kredi faizlerini yeniden yüzde 2’nin altına düşürmesine rağmen elde ettikleri kardan memnun olmadıklarını, hatta bir çoğunun zararına konut kredisi verdikleri yaklaşımı sergilediklerini vurguladı.

Koçoğlu, “Balonu sönen konut sektöründe durgunluk devam ediyor. Bu durum hem kredi faizlerinin yükselmesinden hem de maliyetlerin artmasından kaynaklandı, iyi de oldu. Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) hız kesmesiyle piyasada inşaat malzemelerine talep azalınca fiyatlar gerçekçi değerlere ulaşmaya başladı. Bu bir süre daha devam edecek” diye konuştu.

Koçoğlu, piyasada edindikleri izlenimin, birçok kişinin konut almak için kredi faizlerindeki düşüşü beklediği yönünde olduğuna dikkati çekerek, “Konut almak isteyenler adeta pusuda bekliyor. Ancak, kredi faizleri yüzde 1.5’in altına düşmez, düşse bile bu kez ev fiyatları yükselir. Bu tür bir beklentide olanlar hayal kırıklığı yaşar” dedi.

Konut fiyatları da en alt sınıra geldi
Koçoğlu, kredi faizleri gibi konut fiyatlarında da daha fazla düşme olacağını tahmin etmediklerini belirtirken, “Yıl sonuna kadar bu seviyede kalır” dedi.

Birkaç ay önce konut fiyatlarının aşırı yükseldiğini, bunun yıl sonuna kadar hız keseceğini yönündeki beklentilerinin doğru çıktığını ifade eden Koçoğlu, “Ancak bu söylemlerimiz lüks konut için geçerli değil. Çünkü, lüks konutta sınır yok. Bu tahminlerimizdeki kastımız normal daireler için söz konusu” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/intes-konutta-faiz-yuzde-1-5in-altina-inmez_48509.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!