Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İran ile Gaz Pazarlığı

Hükümet, doğalgaz indirimi için ithalatçı ülkelerle masaya oturdu. Rusya'dan özel şirketlerin ithal ettiği doğalgaza yüzde 10 indirim alınırken, İran'a yapılan talepten olumlu cevap gelmedi.

yapi.com.tr
İran ile Gaz Pazarlığı

Sabah Gazatesi'nin haberine göre; 17 Aralık operasyonu sonrası döviz kurundaki artışı vatandaşa zam olarak yansıtmak istemeyen hükümet, doğalgaz indirimi için ithalatçı ülkelerle masaya oturdu. Rusya'dan özel şirketlerin ithal ettiği doğalgaza yüzde 10 indirim alınırken, İran'a yapılan talepten olumlu cevap gelmedi. Bunun üzerine, BOTAŞ'ın İran'a yönelik açtığı tahkim davasına tam gaz devam kararı çıktı. Cenevre'de dün başlayan duruşmaların, yaklaşık iki hafta sürmesi bekleniyor. Türkiye tahkim mahkemesinde hem İran'ın doğalgaz fiyatlarının uluslararası piyasalardan yüksek olması hem de bozuk gaz gönderilmesi nedeniyle geçmişe dönük olmak üzere indirim istiyor. Bakanlık, yıl sonuna kadar mahkemenin sonuçlanmasını bekliyor.

Tatminkar adımlar atılmadı

Enerji Bakanı Taner Yıldız, "Geçtiğimiz hafta yapılan çalışmalarda İranlı heyetin şu ana kadar arkadaşlarımıza somut manada sunduğu ve bizi tatmin edecek bir rakam henüz oluşmuş değil. Bu hafta yapılacak çalışmalarda umarım ki bunlar gerçekleşir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iran-ile-gaz-pazarligi_117173.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!