Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İran'la Ticarette Yeni Yol Haritası

Ekonomi Bakanı Zeybekci, İran'la bu yıl bitmeden yeni bir anlaşma imzalanacağını ve 'Tercihli Ticaret' listesindeki ürünlerin sayısını 200'e çıkaracaklarını söyledi.

yapi.com.tr/AA
İran'la Ticarette Yeni Yol Haritası

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile İran arasında varılan 'Tercihli Ticaret Anlaşması'nı çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Denizli’de değerlendirdi.

İlk olarak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ile baş başa görüştüklerini belirten Zeybekci, İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Vaizi'nin ardından Madenler ve Ticaret Bakanı Muhammed Rıza Nimetzade ve Yol ve Şehircilik Bakanı Ahmed Ahundi ile bir araya geldiklerini söyledi.

İkili ve heyetler arasındaki görüşmelerin faydalı geçtiğini belirten Zeybekci, ‘Tercihli Ticaret Anlaşması’ listesindeki ticaretin yüzde 34 arttığını, bu listedeki ürünlerin 200'e çıkarma hedeflerinin olduğunu söyledi.

Bakan Zeybekci "Sivil toplum kuruluşlarımız ve milletvekillerimizle beraber İran’a gittik. Çok faydalı görüşmeler oldu. Orada biten Türk Ticaret Merkezini yerinde inceledik. Yıl sonuna kadar, atılması gereken adımlar üzerinde belirli bir listede mutabakata vardık, bir yol haritası çizdik. Sonrasında 2017 yılı ile ilgili bazı mutabakatlarımız oldu. İran ile 2015’in birinci ayında devreye giren ‘Tercihli Ticaret Anlaşması’nda her iki ülke olarak ihracatımızı arttırdık. Toplamda ihracatımızda düşüş var ama bu sene içinde ‘Tercihli Ticaret Anlaşması’ listesindeki ürünlerde, dış ticaretimiz arttı. Dolayısıyla doğru iş yapmışız. Bu listeyi çoğaltmamız lazım, genişletmemiz lazım. Rakamını arttırmamız lazım. Onun üzerine mutabakata vardık. Bu anlaşmayı 2017'den önce imzalayacağız" açıklamasında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iranla-ticarette-yeni-yol-haritasi_151759.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!