Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"İran, İnşaat Sektöründeki Şirketler için Fırsat Oluşturuyor"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, uluslararası yaptırımlar sonrasında tekrar açılan İran pazarında Türk şirketlerin enerji ağırlıklı sektörlerde rekabet gücünün daha düşük olacağını; perakende, inşaat, turizm gibi alanların ise fırsat oluşturduğunu belirtti.

yapı.com.tr
 "İran, İnşaat Sektöründeki Şirketler için Fırsat Oluşturuyor"

Vardan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile birlikte KPMG'ye hazırlatılan İran pazarı raporunun tanıtımında İran'ın Türkiye'nin Ortadoğu ve Orta Asya ihraç pazarlarına yakınlığı ve düşük enerji fiyatları gibi yapısal unsurlar nedeniyle Türkiye'nin rakibi olacağına dikkat çekti. Dünya'nın Reuters'tan derlediği habere göre, çimento, demir-çelik ve seramik gibi enerji maliyetlerinin yüksek olduğu sektörlerde düşük enerji fiyatlı İran'ın Türkiye'ye rakip olacağını belirten Vardan, "İran'ın küresel ekonomik sisteme entegre olması ve üretim kalitesini artırmasıyla birlikte sıkıntı çekeceğimiz ortada. (Bu alanlarda) orada kendi tecrübelerimizi taşıyarak yatırıma girebilirsek veya mevcut tesisleri işletebilir hale gelirsek oradaki fırsatları değerlendirme şansımız olur" dedi.

İran'daki teknoloji olarak geride kalmış petrol üretim tesislerinin yenilenmesi alanında inşaat ve diğer sektörlerden şirketlerin yer alabileceğini belirten Vardan otel, alışveriş merkezi ve hastane işletmeciliği gibi hizmet sektörü alanlarının bu konularda deneyimli olan Türk şirketleri için fırsat oluşturduğunu ifade etti.

Raporda ayrıca İran pazarında tüketici ürünleri ihtiyacının yoğun olduğuna dikkat çekilirken; Vardan tüketici ürünleri pazarındaki şirketlerin ilk aşamada ihracat ile İran pazarına girebileceğine, ancak nakliye maliyetleri nedeniyle ileride bu ülkede üretim tesisi kurmaları gerekeceğine dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/-iran-insaat-sektorundeki-sirketler-icin-firsat-olusturuyor_145242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!