Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İş Makinelerini Mahkeme Kararı Bile Durduramadı!

Karabiga'da mahkeme kararıyla durdurulan termik santralda iş makinelerinin sürekli çalışması halkı isyan ettirdi. Şikâyetler üzerine savcılık, "Şirket iş makinelerinin paslanmasınlar diye gezdirildiğini söylüyor" dedi.

yapi.com.tr
İş Makinelerini Mahkeme Kararı Bile Durduramadı!

Radikal'den Ömer Erbil'in haberine göre, Çanakkale ’nin Karabiga beldesi Kaleler mevkiinde Alarko’ya ait Cengiz Enerji San. ve Tic. A.Ş. tarafından tesis edilmesi planlanan ‘Alcen Enerji Santralı, İskelesi ve Kül Depolama Sahası’ projesi nedeniyle gergin günler yaşanmıştı. Kasabada mahkeme termik santralın yapımına onay veren ÇED raporuna yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Ancak yaklaşık bir haftadır inşaat faaliyetleri yeniden başladı. Karabiga Temiz Doğa Derneği her defasında jandarmaya bildirip tutanak tutturdu. Savcılık ise “inşaat firmasının faaliyet yapmadığını, inşaat alanındaki araçlar paslanmasın diye gezdirdiklerini” söyledi.

Antik kente bitişik santral

Çanakkale’nin Karabiga beldesinde bir kısmı sit alanı içinde kalan Kaleler mevkiinde planlanan ‘Alcen Enerji Santralı, İskelesi ve Kül Depolama Sahası’ projesi Karabiga halkını sokağa dökmüştü. Kül depolama alanlarının köyün yakınına yapılacağı duyulunca halk örgütlenerek önce çevre platformunu kurmuş daha sonra ise dernekleşerek Karabiga Temiz Doğa Derneği’ni kurdu. İnşaat alanı Priapos Antik Kenti’ne yakınlığı ile arkeologların da tepkisini çekti. İnşaat alanında yüzey araştırması yapılması ve sit derecesinin yeniden gözden geçirilmesi istendi. Karabiga Belediye Başkanı Muzaffer Karataş ise “Çevreye duyarlı örnek termik santral olacak, eksiklikler giderildikten sonra inşaat devam edecek” diyerek projeyi savunuyor.

Yapılmak istenen termik santral, mahkeme tarafından geçen ağustos ayında durduruldu. Çanakkale İdare Mahkemesi, Kaz Dağları silsilesine ve Priapos Antik Kenti’nin yanına yapılmak istenen termik santralın tarım arazilerine, insan yaşamına, yerleşim yerlerine zararı olacağı gerekçesiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca verilen ÇED olumlu kararını oybirliğiyle geçersiz kıldı. Kararda santralın çevreye vereceği zararlar bilirkişi raporuna atıfta bulunularak iptal edildi. Böylelikle termik santral inşaat faaliyetleri durdu.

‘İnşaat hiç durmuyor’

Ancak son bir haftadır inşaat yeniden başladı. Karabiga Temiz Doğa Derneği de Gümüşçay Jandarma Komutanlığı’na şikâyette bulundu. Jandarma gelip tutanak tuttu fakat inşaat durmadı. Dernek Başkanı Aslı Badem, bir haftadır hemen her gün şikâyet ettiklerini, tam 5 kez tutanak tutulduğunu belirterek şöyle konuştu: “Jandarma gittikten hemen sonra araçlar yeniden çalışmaya başlıyor. Her günü tek tek fotoğraflayıp videoya çektik. Biga Cumhuriyet Savcılığı’na gidip durumu anlattık. Savcılık bize, firmanın araçlar paslanmasın diye çalıştırdıklarını söylediğini iletti. İtiraz ettik. Araçlara hafriyat yüklediklerini söyledik. Ancak faaliyetin durdurulmasına yönelik bir çaba göremedik. Hatta bu sabah yine şikâyet ettik. Jandarma geldi. Hafriyat yüklü araca bile yol verdi. Görüntüleri bizde kayıtlı. Şirket ‘Yağmur yağdı, kayma yaşanmasın diye güvenlik nedeniyle çalışıyoruz’ diyor. Günlerdir hava açtı, yağmur yok ama çalışmalar sürüyor. Yani inşaat hiç durmadan devam ediyor.’’

Cengiz-Alarko ortaklığında yürüyen termik santral inşaatını yapan CENAL şirketi ise aşırı yağmurlardan dolayı yer yer çökmeler olduğunu ve kayma tehlikesinin oluşmasından dolayı güvenlik nedeniyle çalışma yaptıklarını duyurdu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/is-makinelerini-mahkeme-karari-bile-durduramadi-_113002.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!