Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Muğla'ya Dördüncü Termik Santral Geliyor!

Muğla'daki Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan'ın ardından, Milas'a bağlı Karacahisar köyü sınırlarında dördüncü termik santralin yapılması için çalışmalar başlatıldı. Rödovans sistemiyle yapılması düşünülen santralin, Yeniköy Termik Santrali'ne kuş uçumu 3–4, Kemerköy Termik Santrali'ne ise 15 kilometre mesafede olduğu belirtildi.

yapi.com.tr
Muğla'ya Dördüncü Termik Santral Geliyor!

Cihan'ın haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye'de ilk defa rödovans sistemiyle termik santral yapımının önünü açıyor. Muğla'ya geçen nisanda gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, yöredeki termik santraller, kömür havzaları ve Karacahisar köyünde incelemelerde bulunmuştu. Köylülerin ise termik santrale sıcak bakmadığı, "Köyümüze yapılması düşünülen termik santral, Yeniköy Termik Santrali'ne sadece 3-4 km. uzaklıkta olacak. 1986'da bu termik santralin faaliyete geçmesiyle köyümüzde kanser ve akciğer hastalıklarından ölümlerde belirgin bir artış oldu. Doğamızın yanısıra sağlığımızı da tehdit edecek. Yeni bir termik santralin yapılması yerine, mevcut kaynakların 3-5 km. taşınarak Yeniköy Termik Santrali'nde işlenmesinin daha uygun olacağını düşünüyoruz." dediği öğrenildi.

Kömür çıkarma kazıları esnasında günden güne azalmakta olan su kaynaklarının da kirleneceğini belirten köylüler, "Şu anda faaliyette olan termik santral zaman zaman atıklarını karıştırmadıkça berrak akan, balıkların yanısıra nadir su kaplumbağası ve su yılanlarını barındıran deremiz bulanık akacak. Köyümüze yeni bir termik santral yapılmasına karşıyız. Milas ilçemiz, üçüncü bir termik santralin kirliliğini kaldıramaz. Gökova Körfezi ve Güllük Körfezi, dördüncü bir termik santralin getireceği yıkıma karşı koyamaz. Turizm, tarım ve orman bölgesinde termik santral yapılamaz." şeklinde tepki gösteriyor.

Bu arada köy halkı ve çevreci kuruluşlar da santralin yapılmaması için imza kampanyası başlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/muglaya-dorduncu-termik-santral-geliyor_111047.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!