Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

'İş Sağlığı ve Güvenliği'nin Kalbi Frankfurt'ta Atıyor

20. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi ve Fuarı'nda, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin ilginç ürün ve cihazlar ziyaretçilerin ilgisini çekti.

yapi.com.tr / AA
'İş Sağlığı ve Güvenliği'nin Kalbi Frankfurt'ta Atıyor

Foto: Mehmet Kaman(AA)

Frankfurt'ta devam eden 20. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi ve Fuarı'nda, Noonee firmasının tanıtımını yaptığı 'ayaksız sandalye' uzun süre ayakta durmak zorunda kalan kişilere istediği zaman, istediği yere oturabilme imkanı sunuyor.  Bacakları olmayan sandalye şeklinde tasarlanan cihaz 2 parçadan oluşuyor ve bir kemer yardımıyla kullanıcının kalça bölgesine ve iki bacağına monte ediliyor. Kullanıcı ise sadece istediği pozisyonu alıyor ve cihazı sandalye pozisyonuna getirecek tuşa basıyor.

Alüminyum ve karbon fiberden oluşan 2 kilogram ağırlığındaki cihaz 6 voltluk bir pille 24 saat çalışabiliyor ve cihaz monte edilmiş kişi yürüyüp koşabiliyor.

Firmanın kurucularından Olga Motovilova, "Bu sandalye size nereye isterseniz oraya oturmanızı sağlıyor. Fabrikalarda uzun süre çalışan ve ayakta durmak zorunda kalan işçiler için uygun bir ürün" dedi. Cihazın prototip aşamasında olduğunu ve gelecek yıl piyasaya sürmeyi planladıklarını aktaran Motovilova, cihazın Türkiye'de satışına ilişkin ise "Türkiye'den şu an müşterimiz yok; ancak bir çok piyasayı araştırıyoruz. Türkiye de bu pazarlardan biri" diye konuştu.

Pilot firmasının ürettiği 'klar-pilot' isimli ürün de cam, kamera ve lenslerde buğu oluşumunu engelliyor. Satış Müdürü Michael Körbel, ürünü Türkiye de dahil Avrupa'nın her yerine ihraç ettiklerini söyledi.


"Sanayi tipi eldivende lideriz"

Fuarda Türkiye'yi temsil eden tek Türk firması olan Elteks Tekstil İşletme Müdürü Sahir Erol ise fuara ilk defa katıldıklarını ve Türkiye'yi fuarda temsil etmekten gurur duyduklarını söyledi. 1994 yılından beri sanayi tipi eldiven ürettiklerini ifade eden Erol, Türkiye'nin ihracattaki payını artırmak için Avrupa pazarına ağırlık verdiklerini dile getirdi. Türkiye'de son yıllarda iş güvenliği alanında alınan tedbirlere dikkati çeken Erol, "Türkiye'de ilk ürettiğimiz yıllarda kimsenin eldiven hakkında bilgisi yoktu ve işçi sağlığı pek fazla vurgulanmıyordu. Fakat son yıllarda işçi sağlığıyla ilgili yeni düzenlemeler sayesinde daha kaliteli eldivenler kullanma mecburiyeti geldi" dedi.

Avrupa'da Türk firması olarak eldiven alanında lider olduklarını ifade eden Erol, "Türkiye'de eldiven üreten firma sayısı az. Türkiye'de ilk nitril kauçuk eldiven üreten Elteks firmasıdır. Bu alanda Avrupa standartlarını yakalamış, 20 yıldır tecrübesi olan bir firmayız. İlk zamanlar Avrupa'ya az satış yapmamıza karşın son zamanlarda Avrupa'dan çok talep geldi. Sonuç olarak, Elteks olarak eldivende Avrupa'da lideriz diyebilirim" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/is-sagligi-ve-guvenliginin-kalbi-frankfurtta-atiyor_124108.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!