Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşgücüne Katılma Oranındaki Artış Eğilimi Yavaşladı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İşgücü Piyasası Ocak Bülteni'nde, ''İşgücüne katılma oranındaki artış eğilimi yavaşladı. Kadınların işgücüne katılma oranındaki artış devam ederken, erkek ve gençler açısından azalış oldu'' değerlendirmesinde bulunuldu.

yapi.com.tr / AA
İşgücüne Katılma Oranındaki Artış Eğilimi Yavaşladı

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İşgücü Piyasası Ocak Bülteni'nde, ''İşgücüne katılma oranındaki artış eğilimi yavaşladı. Kadınların işgücüne katılma oranındaki artış devam ederken, erkek ve gençler açısından azalış oldu'' değerlendirmesinde bulunuldu. TİSK Bülteni'ne göre, geçen yıl kaydedilen güçlü ekonomik büyüme istihdama yansıdı ve istihdam artışında erkekler ve hizmetler sektörü belirleyici oldu.
    
Ücretli sayısı yaklaşık 1 milyon artarken, hizmetler sektörü istihdamdaki artışın yaklaşık yüzde 84'üne kaynaklık etti ve tarım-dışı istihdam artışı gücünü korudu. Ocak ayında işsizlik oranı yüzde 10,2'ye geriledi, işsizlikteki azalmanın yüzde 82,1'i düşük niteliklilerden kaynaklandı. İşgücüne katılma oranındaki artış eğilimi yavaşladı. Kadınların işgücüne katılma oranındaki artış devam ederken, erkek ve gençler açısından azalış oldu.
    
Kayıtdışı istihdam oransal azalışına devam ederken, mutlak düzey olarak da geriledi. Veriler, toplam istihdam artışının yarısının, 528 bin üniversite mezununun iş bulmasından kaynaklandığını gösterdi. Bir yıl içinde üniversite mezunlarının toplam istihdam artışındaki payının yüzde 31'den yüzde 52'ye çıkması ve lise altı eğitimlilerin payının yüzde 57'den yüzde 15'e inmesinin açıklanmaya muhtaç olduğu belirtildi.
    
Söz konusu dönemde, işsizlik oranı yüzde 10,2'ye gerilerken, klasik işsizlik oranının Avro Bölgesi'nde Türkiye'den yüksek seyrettiği vurgulandı.
    
Bültende, reel kesimin istihdam beklentisindeki iyimserliğin arttığına yer verilirken, tüketicinin de beklentisinin arttığı ama hala iyimser alana geçemediği kaydedildi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/isgucune-katilma-oranindaki-artis-egilimi-yavasladi_91572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!