Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İşgücü Maliyeti Endeksi % 10,3 Arttı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), Avrupa Birliği'ne uyum çalışmaları kapsamında, üçer aylık dönemler itibariyle yayımladığı 2008 temel yıllı 'İşgücü Maliyeti Endeksi'nin ikinci dönem (Nisan, Mayıs, Haziran) verileri açıklandı.

yapi.com.tr / AA
İşgücü Maliyeti Endeksi % 10,3 Arttı

Buna göre, kazanç ve kazanç dışı işgücü maliyeti kalemlerinin tümündeki saatlik değişimi gösteren 2008 temel yıllı saatlik işgücü maliyeti endeksi, 2012 yılı 2. döneminde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,3 arttı.
    
Sektörel ayrıma göre incelendiğinde, endeks değerindeki yıllık artış oranı, sanayi sektöründe yüzde 10,8, inşaat sektöründe yüzde 5,7 ve hizmet sektöründe yüzde 10,8 oldu. Saatlik işgücü maliyeti endeksinde 2012 yılı 2. döneminde geçen yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 21 ile mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler sektöründe gerçekleşti.
   
Saatlik kazanç endeksi
   
Ücretli çalışana yapılan düzenli ve düzensiz ödemelerdeki saatlik değişimin göstergesi olan saatlik kazanç endeksi, 2012 yılı 2. döneminde kapsanan tüm sektörlerde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,6 arttı.
    
Sektörel ayrıma bakıldığında, endeks değerlerindeki yıllık artış oranları; sanayi sektöründe yüzde 10,7, inşaat sektöründe yüzde 5,6 ve hizmet sektöründe ise yüzde 12,2 oldu. Saatlik kazanç endeksinde 2012 yılı 2. döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 22,3 ile mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler sektöründe görüldü.
   
Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi
   
İşverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemelerinde saat başı değişimin göstergesi olan saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksi bu yılın 2. döneminde kapsanan tüm sektörlerde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8,8 artış gösterdi.

Endeks değeri sektörel ayrımda incelendiğinde; sanayi sektöründe yüzde 11,6, inşaat sektöründe yüzde 6,2 ve hizmet sektöründe yüzde 4,4 oranlarında yıllık artış gözlendi. Saatlik kazanç dışı işgücü maliyeti endeksinde, bu yılın ikinci 2. döneminde 2011'in aynı dönemine göre en yüksek artış yüzde 35,3 ile madencilik ve taşocakçılığı sektöründe oldu.

TÜİK'in üçer aylık dönemler itibariyle yayımladığı 2008 temel yıllı ''İşgücü Maliyeti Endeksi'' ile ücretli çalışan istihdam etmenin işverene saat başına maliyetindeki değişim nominal olarak ölçülüyor. İşgücü maliyetinin temel bileşenleri, kazanç ve kazanç dışı (işverenin yaptığı sosyal güvenlik, ihbar ve kıdem tazminatı ödemeleri) işgücü maliyetinden oluşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isgucu-maliyeti-endeksi--10-3-artti_102031.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!