Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

Isı Yalıtımında En Çok Yapılan 5 Hata

Ekonomik ve ekolojik bir yatırım olan ısı yalıtımı sayesinde elektrik ve doğalgaz faturaları yarı yarıya azalırken, karbon salınımından kaynaklanan çevre kirliliğinin de önüne geçiliyor. Ancak her uygulama gerçek ısı yalıtımı sağlamıyor. DYO Klimatherm uzmanları, ısı yalıtımında en çok yapılan 5 hatayı açıkladı.

yapi.com.tr
Isı Yalıtımında En Çok Yapılan 5 Hata

Standart dışı malzemeler ile yapılan yalıtımın, binanın enerji tüketiminde beklenen tasarrufu sağlamadığını; üstelik yalıtım için harcanan paranın çöpe gitmesine sebep olduğunu belirten Dyo Klimatherm uzmanları, yalıtım yaptıracakları uyardı. Uzun ömürlü ve sağlıklı mantolamanın standartlara uygun malzeme kullanımı ve doğru işçilikle sağlanabileceğini belirten Dyo Klimatherm uzmanları, sunduğu hizmetler ile öne çıkan güvenilir bir marka tercihi yapılması ile yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilebileceğini vurguladı.

Mevcut binalarda ısı yalıtımı yaptırmaya karar verenlerin öncelikle yanıt arayacağı sorular:

• Standartlara uygun malzemeler kullanılıyor mu?
• TSE ve CE belgeleri var mı?
• Doğru uygulama yapacak uzman bir ekibe sahip mi?
• Uygulama öncesi ve sonrası hangi hizmetleri sunuyor?
• Uygulama ve malzeme garantisi veriyor mu?

Uzmanlar, ısı yalıtımında en çok yapılan 5 hatayı ise şöyle sıraladı:

1. Yanlış ürün seçimi: Standartlara uygun olmayan ürünlerle yapılan yalıtım gerçek bir yalıtım değildir. Isı yalıtımı yaptırırken mutlaka standartlara uygun, TSE ve CE Belgeli ürünleri tercih etmek gerekiyor.

2. Isı yalıtım levhalarının kalınlık değerlerine dikkat edilmemesi: Mantolama uygulamalarında en sık rastlanan hataların başında ısı yalıtım levhalarının yanlış kalınlıkta kullanılması geliyor. Isı yalıtım levhasının kalınlığı belirlenirken; binanın bulunduğu bölgenin iklimsel özelliklerine, bina dış cephe elemanlarına ve Bina Enerji Kimliği sınıfı ihtiyacına dikkat etmek gerekiyor.

3. Yüzey incelemesi yapılmaması ve hava şartlarının göz ardı edilmesi: Isı yalıtımı yapılacak binalarda yüzeylerin uzmanlar tarafından incelenerek mantolamadan önce yapılması gereken bir işlem olup olmadığının belirlenmesi büyük önem taşıyor. Piyasadaki birçok firma yüzey incelemesi yapmadan ısı yalıtımı gerçekleştiriyor. Bu da ileride çeşitli sorunlarla karşılaşılmasına sebep oluyor. Ayrıca uygulama sırasında hava şartlarına göre hareket edilmesi, çok sıcak ve çok soğuk havalarda uygulamanın durdurulması gerekiyor.  

4. Yanlış ve eksik uygulama: Doğru ve sağlıklı bir ısı yalıtımı için sadece malzemenin iyi olması yetmez. Isı yalıtımı yaptıracağınız firmanın uygulama ve işçilik konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahip olup olmadığına bakmanız gerekir. Ancak işinde uzman, doğru teknikleri kullanan ustalar tarafından yapılan ısı yalıtımı uygulaması sonucunda mantolamadan yüksek verim elde edilebilir. Doğru uygulama sisteminin yanı sıra en büyük ısı kayıplarının yaşandığı, bina ısı köprülerindeki uygulamada da gerekli hassasiyetin gösterilmesi önem taşıyor.

5. Seçim yaparken ilk kriterin fiyat olması: Bütçenizi korumak, doğal gaz ve elektriğe daha az ödemek için yalıtım kararı aldınız ama hangi ürün, hangi firma karar veremiyorsunuz. Bu süreçte ilk kriterin fiyat olması bütçenize asıl zararı verebilir. Piyasada merdiven altı tabir edilen, herhangi bir standart taşımayan ısı yalıtım ürünlerinin de olduğu unutulmamalı. Ucuz olduğu için tercih edilen bu ürünler uygulama sonrasında ciddi sorunlar yaşanmasına ve harcanan paranın çöpe gitmesine sebep oluyor.

Isı yalıtımı ile ilgili yanlış bilinen bir nokta da yüksek maliyetli olduğu. Sanıldığının aksine bir binanın yapım aşamasında ısı yalıtımı bina maliyetinin sadece yüzde 3 ila 5’i kadar. Ayrıca ısı yalıtımı sağladığı tasarrufla maliyetini birkaç yıl içinde amorti ediyor ve ömür boyu tasarruf sağlıyor. Bir binanın ortalama 50 yıl ömrü olduğunu düşünürsek, geri kalan 47 yıl boyunca tasarruf edilmiş oluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isi-yalitiminda-en-cok-yapilan-5-hata_124203.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!