Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

İSİG: 3,5 Yılda 236 Metal İşçisi Öldü

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin hazırladığı rapora göre, metal iş kolunda hayatını kaybeden 236 işçinin 11’i çocuktu.

yapi.com.tr
İSİG: 3,5 Yılda 236 Metal İşçisi Öldü

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) metal işkoluyla ilgili bir rapor hazırladı. Rapora göre, son üç buçuk yılda en az 236 metal işçisi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

“2012’de en az 50 metal işçisi, 2013’te en az 79 metal işçisi, 2014’te en az 82 metal işçisi, 2025 yılında is, 20 Haziran itibarıyla en az 25 metal işçisi yaşamını kaybetti.”

İşçilerin sağlık ve güvenliğinin metal işkolunda önemli bir sorun olarak durduğunun belirtildiği raporda meslek hastalıklarına dair bir veri bulunmuyor.

Ölüm nedenleri

Raporda işçilerin toplumdan kopuk, birbirinden yalıtık çalıştırıldığı ve yaşananların gizlendiği ifade edildi.

Raporda şu bilgilere de yer verildi.

* Ezilme, göçük nedeniyle 72; trafik, servis kazası nedeniyle 43; patlama, yanma sonucu 33;  düşme nedeniyle 28; elektrik çarpması sonucu 21; diğer nedenlerden dolayı 17 metal işçisi can verdi.

Ayrıca nesne çarpması-düşmesi nedeniyle 15 metal işçisi; kesilme, kopma nedeniyle 5 metal işçisi; zehirlenme, boğulma nedeniyle ise 2 metal işçisi öldü.

11 çocuk işçi

*Son üç buçuk yılda ölen metal işçilerinin dördü kadın, 232’si erkekti.

* 236 kişi arasında 11 çocuk vardı.

En fazla ölüm İstanbul’da

* 29 ölüm İstanbul’da; 24 ölüm Kocaeli’nde; 15’şer ölüm Bursa ve İzmir’de; 12 ölüm Gaziantep’te; 11’er ölüm Antalya, Mersin ve Samsun’da; 10 ölüm Ankara’da; 9 ölüm Kayseri’de; 8 ölüm Manisa’da; 7’şer ölüm Hatay ve Konya’da; 6’şar ölüm Adana, Karabük ve Tekirdağ’da; 5 ölüm Sakarya’da; 4’er ölüm Eskişehir ve Muğla’da; 3 ölüm Denizli’de; 2’şer ölüm Adıyaman, Balıkesir, Çorum, Düzce, Kahramanmaraş, Kırıkkale, Osmaniye ve Zonguldak’ta; 1’er ölüm ise Afyon, Artvin, Aydın, Bartın, Bolu, Burdur, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Niğde, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat, Uşak ve Yozgat’ta yaşandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isig-3-5-yilda-236-metal-iscisi-oldu_132098.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!