Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşçi Ölümleri Açıklananın 2 Katı!

İşyerlerinde verilen sağlık hizmetleri süresinin sürekli azaltıldığı Türkiye, ölümlü iş kazalarında Avrupa’da 1. sırada yer alıyor.

yapi.com.tr
İşçi Ölümleri Açıklananın 2 Katı!

Makina Mühendisleri Odası’nın (MMO) İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Oda Raporu’na göre İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası yayımlandığından bu yana iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelinin işyerlerine vereceği hizmet süresi, sürekli olarak azaltıldı. Raporda; yasa ile işyeri hekimi, mühendis, teknik eleman, hemşire gibi sağlık personeline verilecek eğitim hizmetlerinin, dışarıdan satın alma yoluyla ticari danışmanlık hizmetlerine dönüştürüldüğü kaydedildi.

SGK verilerinden örnek verilen raporda, “SGK istatistiklerinde iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu ölüm geliri bağlananlarla ilgili veriler de bulunmakta fakat dosyalar ilgili ölüm yılında sonuçlanmadığı için o yılın ölümlerinden dolayı ölüm geliri alan hak sahibi sayısını tespit güçlüğü bulunmaktadır.

Bu yılları birleştirerek ortalamalar tespit edildiğinde, 2005-2013 arası ölümlerin yıllık ortalaması bin 227, ölüm geliri bağlanan dosya sayısı yıllık ortalaması ise 2 bin 311’dir. Bu durum, ölümlerin açıklananın iki katı olduğunu göstermektedir. Eurostat istatistiklerine göre de Türkiye 100 bin çalışan başına ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci sıradadır” denildi.

1360 vaka

2013’te en fazla ölüm yaşanan faaliyet grupları hakkında bilgi verilen raporda, “296 kişi (yüzde 21,76) ile bina inşaatı birinci sırada, 183 kişi (yüzde 13,45’i) ile kara taşımacılığı ve boru hattı taşımacılığı ikinci sırada, 121 kişi (yüzde 8,89’u) ile bina dışı yapıların inşaatı üçüncü sırada, 104 kişi (yüzde 7,64’ü) ile özel inşaat faaliyetleri dördüncü sırada yer almaktadır. Bir, üç ve dördüncü sıradaki inşaat faaliyetleri iş kazası sonucu ölüm sayısı 521’dir (yüzde 38,30) ve bin 360 ölüm vakasının üçte birini oluşturmaktadır” denildi.

Rapora göre, 2013’te iş kazası sonucu ölümlerin en yüksek olduğu 17 il sırasıyla; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Konya, Gaziantep, Kayseri, Mersin, Kocaeli, Adana, Hatay, Manisa, Muğla, Tekirdağ, Şanlıurfa ve Zonguldak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/isci-olumleri-aciklananin-2-kati_130723.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!