Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

SKD'den İş Sağlığı ve Güvenliği Kılavuzu

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD), Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yerleşmesine ve şirketlerin faaliyetlerini bu alandaki politikalara uygun sistematik bir yapıda yürütmelerine katkı sağlamak amacıyla bir kılavuz hazırladı.

yapi.com.tr
SKD'den İş Sağlığı ve Güvenliği Kılavuzu

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bayman; SKD Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışma Grubu tarafından hazırlanan ve 'İş Sağlığı ve Güvenliğini Doğru Anlamak ve Uygulamak' başlığını taşıyan kılavuz için kaleme aldığı önsözde iş sağlığı ve güvenliğinin sürdürülebilir kalkınmanın en önemli konu başlıkları arasında yer aldığına dikkat çekti. "İş güvenliği bilincini yükseltmek, riskleri kontrol etmek, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak, iş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemek için yerine getirilmesi gereken şartları tanımlamak, yasal zorunluluk olduğu kadar, kurumların en önemli değeri olan insana verdikleri değerin de göstergesi" diyen Bayman; kılavuzun, iş sağlığı ve güvenliğini kurum kültürü haline getirmekte şirketlere faydalı olması temennisinde bulundu.

'Yönetimin destek ve kararlılığı', 'politika ve ana prensipler', 'organizasyon ve sorumluluklar', 'genel prensipler ve temel kurallar', 'risk değerlendirmesi ve risk yönetimi', 'planlama ve uygulama', 'izleme, kayıt, performans değerlendirme' ve 'denetim, üst yönetimin gözden geçirmesi ve yeni hedeflerin belirlenmesi' bölümlerinden oluşan kılavuzun hedef kitlesi ise işletme çalışanları, alt işveren ve tedarikçi firmalar ile çalışanları, ziyaretçiler, stajyer ve mesleki beceri öğrencilerinden oluşuyor. Firma faaliyetlerinin iş sağlığı ve güvenliği politikalarına uygun olarak sistematik bir yapıda yürütülmesini sağlayan bir yönetim rehberi olarak tanımlanan kılavuzda, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi’nin gereği gibi kurulması, uygulanması ve canlı tutulmasında özellikle yöneticilere büyük sorumluluk düştüğünün altı çiziliyor. Amaçlanan iş sağlığı ve güvenliği performansının elde edilmesinde öngörülen hedeflerin mümkün olduğunca ölçülebilir ve ulaşılabilir olmasına özen gösterilmesi gerekliliğinin vurgulandığı kılavuzda; dikkat çekilen bir diğer nokta da uygun iş sağlığı ve güvenliği teçhizat ve donanımının sağlanmasını, bu teçhizat ve donanımın uygun şekilde denetlenmesini ve bakımının yapılmasını sağlayacak bir sistemin hazırlanması.

"İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının temel amacının, iş kazaları ve meslek hastalıkları meydana gelmeden önlenmelerini sağlayarak 'yaşama hakkını korumak' olduğunu biliyoruz" diyen SKD İş Sağlığı ve Güvenliği Çalışma Grubu'nun kılavuz için görüşleri ise şöyle:

"Bunu sağlamak için iş sağlığı ve güvenliğinin üç unsuru olan 'insan', 'yönetim sistemleri' ile 'teknoloji'ye, önleyici iş sağlığı ve güvenliği konusunda, 'doğru kişiyi işe alma' ile 'satın alma ve mühendisliğin' İSG ile entegrasyonunun önemine dikkat çekiyoruz. Kurumların insan kaynakları birimlerinin, iş sağlığı ve güvenliğinin kurumlarda 'kültür' olarak benimsenmesi konusunda üst yönetim ile birlikte 'öncü ve itici güç' olması gerektiğini savunuyoruz.

Elinizde tuttuğunuz bu kılavuz ile başta SKD üyeleri olmak üzere, ülkemiz iş dünyasında iş sağlığı ve güvenliği kültürünün içselleştirilmesini, iyi örnekler aracılığı ile yayılmasını amaçlıyoruz. İş sağlığı ve güvenliğini, sürdürülebilir bir yönetim sisteminin 'olmazsa olmazı', kurum kültürünün çok önemli bir parçası olarak görüyor, şirketlerde en üst düzeyde ele alınması gerektiğini savunuyoruz".

'İş Sağlığı ve Güvenliğini Doğru Anlamak ve Uygulamak' kılavuzuna ulaşmak için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/skdden-is-sagligi-ve-guvenligi-kilavuzu_132452.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!