Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İSMD: Haliç Köprüsü Yeniden Tasarlanmalı

İstanbulSMD (İstanbul Serbest Mimarlar Derneği), hakkında tartışmaların artarak sürdüğü, uygulama aşamasındaki yeni Haliç köprüsü ile ilgili olarak, daha önce çeşitli platformlarda dile getirdiği görüşlerini bir bildiri halinde yayımladı. Bildiride, “Haliç’te kent siluetini olumsuz etkilemeyecek bir köprü yapmak mümkün, proje yeniden tasarlanmalı”

yapi.com.tr
2 İSMD: Haliç Köprüsü Yeniden Tasarlanmalı

İstanbulSMD (İstanbul Serbest Mimarlar Derneği), hakkında tartışmaların artarak sürdüğü, uygulama aşamasındaki yeni Haliç köprüsü ile ilgili olarak, daha önce çeşitli platformlarda dile getirdiği görüşlerini bir bildiri halinde yayımladı. Bildiride, “Haliç’te kent siluetini olumsuz etkilemeyecek bir köprü yapmak mümkün, proje yeniden tasarlanmalı” deniliyor.

İstanbulSMD Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Öztuzcu imzasıyla yayımlanan bildiri şöyle:

"İstanbul Serbest Mimarlar Derneği olarak, kentimizin kesintisiz çalışan, yaşamı  ve ulaşım olanaklarını geliştiren bir metro ağı oluşturulmasına ihtiyacı olduğuna kesinlikle inanmakta ve bu konuda yapılan her türlü çalışmayı şüphesiz desteklemekteyiz. Bununla birlikte, yapılacak çalışmalarda sadece mühendislik çözümlerinin değil aynı zamanda ve hatta öncelikle tarihi doku ve yakın çevresiyle kurduğu ilişkinin de düşünülmesi gerektiğine inanıyoruz. Kentte yapılacak her türlü altyapı ve özellikle üstyapı faaliyeti, tüm parametreler düşünülerek titizlikle yapılmalıdır.

D100 karayolu bağlantısı köprüsü dışında, bugüne kadar Haliç üzerinde yapılmış olan köprüler kent siluetini bozmamıştır. Ancak yeni köprü, şu ana kadar yayımlanan kaynaklardaki görsellerinden anladığımız projeye göre uygulanırsa, İstanbul’un tarihi kent silueti ve görünümünü çok büyük ölçüde olumsuz yönde etkileyecektir.  Çok yüksek pilonlar ve perde şeklinde gergi kabloları gerektiren bu köprü tipi çok yanlış bir seçimdir. Tasarlanan köprünün, geçilen açıklık düşünüldüğünde bu derece vurgulanmış ve dokuyu zedeleyen taşıyıcılara ihtiyacı yoktur. Aynı verileri dikkate alan farklı statik çözümlerle bu köprü tipolojisine mahkum olmaktan kurtulabiliriz.

Öte yandan böylesine  önemli bir proje için müellif seçim yöntemi de ciddi soru işaretleri içermektedir.  Müellif mimar meslektaşımızın hangi kriterlere göre proje için görevlendirildiği yetkililerce açıklanması gereken bir husustur.

Konuyla ilgili olarak UNESCO gibi bir kuruluştan çevreye yeterli duyarlılığın gösterilmediği uyarısını almayı üzüntü verici buluyoruz. Proje UNESCO’ya sunulmadan önce yetkililer gerekli duyarlılığı göstermiş olsalardı böyle bir durum söz konusu olmayacaktı.

Kendi kültürel mirasımızı koruyacak bilince ve gelecek nesillere örnek tasarımlar bırakacak tasarımcılara sahip olduğumuz konusuna inancımız tamdır.

Özetle, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği olarak, şu andaki proje sahiplerinin iddialarının aksine,  olumlu etki yaratan bir köprü yapmanın mümkün olduğunu düşünüyor, daha fazla geç kalmadan, kısıtlı kaynaklarımızı doğru şekilde kullanarak İstanbul’umuzu bu köprünün yaratacağı olumsuz etkilerden kurtarmak amacıyla projenin yeniden tasarlanması gerektiğine inanıyoruz".

http://www.yapi.com.tr/haberler/ismd-halic-koprusu-yeniden-tasarlanmali_90573.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Bu koprunun kablo isini yapacak olan Fransiz menseli firmanin teknik elemanlarida projenin sacmaligindan ve yetkililerin anlamsiz israrindan bahsediyorlardi, bizzat duydum... YANITLA
  • Böylesine önemli projelerde üstten gelen emirle atanan mimarların başarılı bir iş çıkaracağını düşünmek zaten anlamsız bir hayal olur. O mimarlara hakaret olarak algılanmamalı bu söylemim; sonuçta emirle gelen insan emir üzerine iş yapabilir ancak. Haliç'in böylesine bir "anıt" köprüye ihtiyacı olmadığı aşikar. Şöyle köprü yapılmalı, böyle düzenlenmeli vesaire de demenin lüzumu yok. Bir şey değişmiyor sonuçta; yine kafalarına göre iş yapıveriyorlar arkamızı döndüğümüzde. Mimar odaları, kurulları, toplulukları, devlet birimleri üniversiteler ile ya da işe özel toplanmış bir kurul ile birlikte çalışıp bir yarışma düzenlese.. Uluslararası bir yarışma çıksa ortaya da bütün dünya İstanbul'umuzu güzelleştirmek için çalışsa bir kaç ay? Çok mu fena olur sanki.. Belli ki İstanbul aşıklarına ihtiyacımız var ve/veya İstanbul aşıklarının seslerini duyurmalarına ihtiyacımız var. Ayrıca proje bu kadar içine kapanık ve devlet eliyle yapılırsa Beylikdüzü Metrobüs faciasına dönüşmesinden de korkmuyor değilim. İhale alanlar kaçıp giderse, üstelenici kuruluşlar arkalarını dönerse Haliç'in ortasında iki tane 30 metrelik pilonla kalakalırız.. Şahsi kanaatim budur. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!