Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"İstanbul Bizim Gözbebeğimiz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, olası bir depremde can ve mal kaybına sebep olacak binaları mutlaka yıkacaklarını belirterek, ''Gerçekten ihtiyaç sahibi olan insanlarımıza kira yardımı olsun, ucuz ev vermek olsun, ne kadar imkan bulursak bunu yapacağız. İnsanlarımızı şefkatle kucaklamak mecburiyetindeyiz. Ancak açıkgözler ve bu işi

yapi.com.tr
"İstanbul Bizim Gözbebeğimiz"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, olası bir depremde can ve mal kaybına sebep olacak binaları mutlaka yıkacaklarını belirterek, ''Gerçekten ihtiyaç sahibi olan insanlarımıza kira yardımı olsun, ucuz ev vermek olsun, ne kadar imkan bulursak bunu yapacağız. İnsanlarımızı şefkatle kucaklamak mecburiyetindeyiz. Ancak açıkgözler ve bu işi provoke etmek isteyenler hariç'' dedi.

Bakan Bayraktar, 'İstanbul Süs Bitkileri, Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı'nın açılışında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Kentsel dönüşüm kapsamında İstanbul'da yapılacaklarla ilgili bir soru üzerine Bakan Bayraktar, İstanbul'un dünyanın en önemli metropollerinden biri olduğunu hatırlattı. ''İstanbul bizim gözbebeğimiz'' diyen Bakan Bayraktar, şunları kaydetti:

''İstanbul'a önem veriyoruz. Afet riski altındaki alanların dönüşümünü yaparken iki önemli husus var. Biri, artık bir deprem olduğu zaman depreme dayanamayacak, deprem, yangın, sel olsun riskli olan binaları mutlaka yıkmaktır. Kendilerinin yıkması için vatandaşlara söyleyeceğiz, yıkabilirse kendisi yıkacak. Yıkamazsa veya yıkmazsa bunu bir şekilde belediye olarak, valilik olarak, bakanlık olarak mutlaka yıkmak durumundayız. Deprem olduğunda can ve mal kaybına sebep olacak binaları mutlaka yıkacağız. Siyasi irade olarak biz bu işe canımızı, başımızı, irademizi koyduk. Vatandaşlarımız tarafından da bu tip bir irade oluşmuştur. Kaçak, depreme dayanıksız evlerde oturan yoksul insanları korumak da görevimiz, onları evsiz bırakmamak da. Gerçekten ihtiyaç sahibi olan insanlarımıza kira yardımı olsun, ucuz ev vermek olsun, ne kadar imkan bulursak bunu yapacağız. İnsanlarımızı şefkatle kucaklamak mecburiyetindeyiz. Ancak açıkgözler ve bu işi provoke etmek isteyenler hariç.''

Bunun zorlu bir süreç olduğunu vurgulayan Bakan Bayraktar, dünyanın diğer ülkelerinden örnekler verdi. Bakan Bayraktar, ''Dönüşüm işi ile ilgili olan tüm aktörlerden ve tüm sektörlerden destek bekliyoruz. El birliğiyle bu işi yapabilirsek Türkiye dünya devletleri arasında yıldız gibi parlayacak'' diye konuştu.

Yasa taslağı Bakanlar Kurulu'ndan geçmek üzere

Kentsel dönüşüm konusundaki yasa taslağının Bakanlar Kurulundan geçmek üzere olduğunu aktaran Bakan Bayraktar, ''Çalışmalara süratle başlayacağız. Bir saniye bile beklemeye tahammülümüz yok. Bu konuda heyecanlı, kararlı ve titiziz'' dedi. Bakan Bayraktar, Türkiye'de öncelikle deprem aksı üzerinde bulunan binaları tarayacaklarını dile getirerek, ''Zaten İstanbul'da, Adapazarı'nda, Kocaeli'nde, Bursa'da da yapılmış. Ancak biz bunları yeniden tarayacağız. En sakat olanlardan, en acil olanlardan başlamak suretiyle yıkmaya başlayacağız. Yasanın bize verdiği manifesto çerçevesinde yürüyeceğiz'' diye konuştu.

İstanbul'da kentsel dönüşüm kapsamında daha az riskli ilçelere ağırlık verildiği yönündeki iddialar hatırlatılan Bakan Bayraktar, ''Öyle bir şey yok. Biz hangi ilçe belediye başkanı daha başarılıysa, hangi ilçede bu veriler alınmışsa, hangi ilçe daha riskliyse oradan başlayacağız. Bunu büyükşehir belediye başkanlığı yapacak, ilçe belediyeleri yapacak, biz de onlara destek vereceğiz. Eğer yapamazlarsa biz devlet olarak yapacağız'' dedi.

Bakan Bayraktar, 2B yasa taslağıyla ilgili bir soru üzerine de bu taslağın da Bakanlar Kurulu'nda olduğunu aktararak, şunları kaydetti:

''Orman vasfını kaybetmiş ve vatandaş tarafından kullanılan araziler öncelikle kullanan insanlara satılacak bir şekilde, vatandaşları incitmeden devlet bir bedel alacak bundan. Parasız vermeyecek bunları, bedeli karşılığında satılacak. Bundan da ciddi bir gelir bekliyoruz.''

''2B gelirinin kentsel dönüşümde kullanılacağına dair söylentiler var, siz ne diyeceksiniz?'' diye de sorulan Bakan Bayraktar, ''O tip çalışmalar da var tabii'' şeklinde cevap verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-bizim-gozbebegimiz_90115.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!