Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İstanbul Boğazı’na 3. Köprü Geliyor

İstanbul Boğazı’na üçüncü köprünün yapılması için ekonomi yönetiminin yaptığı görüşmeler hızlandı. Sarıyer-Anadolu Kavağı arasında yapılacak kö

NTV-MSNBC
İstanbul Boğazı’na 3. Köprü Geliyor

b>İstanbul Boğazı’na üçüncü köprünün yapılması için ekonomi yönetiminin yaptığı görüşmeler hızlandı. Sarıyer-Anadolu Kavağı arasında yapılacak köprünün maliyeti 1.2 milyar doları buluyor.

İstanbul’a yapılması planlanan üçüncü köprü için Malezyalı konsorsiyumla görüşmeler önemli aşamaya geldi. Markmore-Seloga Jaya Konsorsiyumu geçtiğimiz günlerde ekonomi yönetimiyle biraraya geldi.

Daha önce belirlenen yedi seçenek arasından bin 30 metre uzunluğundaki köprünün Sarıyer-Anadolu Kavağı arasında kurulması kararlaştırıldı. Gidiş-geliş altı şerit halindeki köprünün çevre yollarıyla uzunluğu 50 kilometreyi bulacak. Boğaz Köprüsü’nün uzunluğu bin 74, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün uzunluğu ise 1080 metre.

MALİYET 1.2 MİLYAR DOLAR
Üçüncü köprünün maliyeti 1,2 milyar doları buluyor. Yap-İşlet-Devret modeliyle 49 yıllığına kiralama üzerinden yapılması planlanan anlaşmanın ise iki önemli şartı var. Malezyalı konsorsiyum, geçiş ücreti ve geçiş sayısı için garanti istiyor. Yetkililerse, diğer iki köprünün devlet tarafından işletildiğine dikkat çekerek, ücret garantisinin zor olduğunu düşünüyor.

Geçiş sayısıyla ilgili olarak da bir yandan yapım çalışmalarına başlanan tüp geçit projesinin sonuçlarının beklenmesi kararı ağır basıyor. Detaylı bir trafik talep projeksiyonunun yapılması isteniyor. Yeni köprünün ne kadar gerekli olduğu tüp geçite gelecek taleple ortaya çıkacak. Fizibilite ve proje çalışmaları da buna göre netleşecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü köprüye sıcak baktığını belirten yetkililer, ancak Malezyalı konsorsiyumun istediği garantinin içeriği ve trafik talep projeksiyonunu gördükten sonra kesin kararın verilebileceğini söylüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/istanbul-bogazina-3-kopru-geliyor_16449.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!